Skip to footer
Päevatoimetaja:
Eili Arula
+372 739 0339
Saada vihje

Peipsiääre abivallavanemat ootab umbusaldushääletus

Üks kõnealuseid söömiskohti oli endine Kallaste koolimaja, mida nüüd haldab SA Kallaste Arendus.

Vaevalt kuu tagasi vabastas volikogu ametist Peip­siääre vallavanema Aleksandr Širokovi, nüüd on selle sündmuse järellained endaga kaasa toonud juba järgmise umbusalduse. Avalduse esitajad süüdistavad abivallavanem Peeter Kiurut rahaga susserdamises ja vallavoliniku ähvardamises.

Peipsiääre vallavolikogu esimees Kalev Parik luges 27. aprilli volikogu istungil ette umbusaldusavalduse, millele oli alla kirjutanud kaheksa volinikku 21-liikmelisest volikogust. Kõlanud süüdistused olid kahte laadi.

Kadunud arved

Esimene etteheide puudutas abivallavanema kulutusi majanduskomisjoni istungitel. Nimelt olevat ta tellinud kahel istungil komisjoniliikmetele süüa, kokku umbes 260 euro eest. Kuid see polnud volinike peamine mure, sest õhus oli ka korruptsioonikahtlus.

Pärast arvete esitamist hakkas volikogu esimees huvi tundma neis sisalduvate söögikordade vastu ja esitas arupärimise. Seepeale kadusid need arved finantsosakonna arvepidamisest.

Digitaalne jälg jäi aga alles dokumendihaldussüsteemi Amphora, kus oli näha nii arvete sisu kui ka nende kustutamise aeg – vahetult pärast nende kohta esitatud küsimust.

Niisugune arvetega mängimine läheb volikogu esimehe Kalev Pariku sõnul vastuollu valla põhimäärusega, mis näeb ette, et sellisteks tehinguteks tuleb esmalt nõutada volikogu heakskiitu. Pariku väitel abivallavanem oma tegevust ei põhjendanud.

Umbusaldusavalduses anti ka mõista, et selliseid rahalisi kulutusi võis abivallavanem teha ka varem.

Peeter Kiuru oli konkreetne: sina volikokku ei tule ja kui tuled, siis jääd töökohast ilma, meenutas vallavolinik Väino Kivirüüt.

«On tekkinud õigustatud kahtlus, et sellist käitumismustrit on abivallavanem kasutanud ka eelmise volikogu koosseisu ajal, mõjutades volikogu alatiste komisjonide otsuste tegemist endale kasulikuks,» seisis umbusaldusavalduses.

Avalduse teine punkt puudutas vallavanema umbusaldamisel tehtud avaldust. Nimelt võttis 1. aprilli istungil sõna vallavolinik ja SA Peipsiveere Hooldusravikeskus juhataja Väino Kivirüüt, kes väitis, et Peeter Kiuru käis enne vallavanema tagasikutsumist tema häält ostmas.

«Mulle lubati, et võin jääda juhataja kohale kuni oma elupäevade lõpuni,» sõnas Kivirüüt istungil. «Aga valmis olid võtta ka ähvardused.»

Kivirüüt märkis, et kuigi tegu on sõna sõna vastu olukorraga, on siin suisa kuritegeliku tegevuse ilmingud meelehea ostmise kaudu. «Ta oli konkreetne: sina volikokku ei tule ja kui tuled, siis jääd töökohast ilma,» meenutas Kivirüüt.

Volikogu esimees Kalev Parik ütles, et tema hinnangul on Kiuru oma ametivolitustest üle astunud. «Ükski umbusaldus pole meeldiv, aga paraku on abivallavanem oma volitusi ületanud,» nentis ta.

Peip­siääre abivallavanem Peeter Kiuru

Abivallavanem Peeter Kiuru eitab esitatud süüdistusi. «Umbusalduse esitajad ei ole toonud ühtegi näidet minu poolt ebaeetilise mõjuvõimu kasutamise ja volikogu pädevuses olevate küsimuste lahendamise sekkumisse,» kinnitas Kiuru.

Abivallavanema täit vastust ning selgitusi süüdistusele saab lugeda SIIT.

Viis spaakäiku

Et nüüd on vallavalitsuse liikmete kulutused sattunud vallas suurema tähelepanu alla, esitas vallasekretär Jekaterina Ader revisjonikomisjonile avalduse, kus palus uurida viit vallavalitsuse liikmete ja valla töötajate spaas käiku kolme aasta jooksul. Seletusi spaas veedetud nädalavahetuste kohta aga napib.

Samuti päris vallasekretär aru ruumide rentimise kohta. Nimelt on vald kolme aasta jooksul maksnud Alatskivi lossi restorani- ja hotelliosa ruume rentivale ettevõttele OÜ Slacker ligi 10 000 eurot.

«Vallavalitsusel ja selle hallatavatel asutustel on piisavalt ruume, kus saab oma koosolekuid pidada täiesti tasuta,» seisis Aderi avalduses. «Lisaks jääb arusaamatuks, miks rendib vald järjepidevalt lossi restorani- ja hotelliosa, kui ülejäänud lossiosa, kus peetakse kõiki üritusi, majandab vallale kuuluv sihtasutus Alatskivi Loss.»

Kommentaarid
Tagasi üles