Seitse ülikooli kliinikumi ämmaemandat hakkab noorperedele kodukülastusi tegema (1)

Henn Uuetoa
, ajakirjanik
Copy
Ämmaemandad ja projekti meeskond koduvisiitise koolitusprogrammi lõpetamisel.
Ämmaemandad ja projekti meeskond koduvisiitise koolitusprogrammi lõpetamisel. Foto: Lapse Heaolu Arengukeskus

27. aprillil lõpetasid 21 ämmaemandat mitmekülgse koduvisiitide koolitusprogrammi ja on valmis alustama sünnitusjärgsete koduvisiitidega, et olla toeks äsja lapse saanud peredele. Tartu piirkonnas hakkavad kodukülastusi tegema seitse ämmaemandat.

Heaolu arengukeskuse juhatuse liige ja projektijuht Tiina Tõemets rääkis, et koduvisiidid aitavad peredel kiiremini kohaneda lapse sünniga kaasneva elumuutusega. Ka saab pere kohe alguses teha tervist ja heaolu soodustavaid valikuid.

Ta lisas, et vajaduse korral saab ämmaemand kaasata teisi spetsialiste, kes on perele toeks keerulisemate küsimuste lahendamisel.

Tartu piirkonnas hakkavad kodukülastusi tegema ämmaemandad Kärt Hüdsi, Marge Mahla, Kadi Markus, Älis Riga, Jana Meier, Marrit Kanna ja Cätlyn Ereline Tartu ülikooli kliinikumist.

Sotsiaalministeeriumi laste ja perede osakonna nõunik Gerli Lehe rääkis, et selline projekt on vajalik, sest lapsed ja lastega pered vajavad riigilt ning ühiskonnalt erilist tuge ja kaitset. «Ämmaemanda kodukülastustega saame pakkuda lapsevanematele õigeaegset, asjakohast ning professionaalset tuge lapse kasvatamisel,» kinnitas ta.

Lehe lisas, et peresid toetavaid teenuseid on aga vaja pidevalt arendada ja pöörata tähelepanu abivajaduse varajasele märkamisele.

Eesti ämmaemandate ühingu president Liis Raag rõhutas, et projektiga luuakse perede ja ämmaemandate vahel usalduslik ja austav suhe, mis lähtub ämmaemandusabi kuldstandardist. «Kui lapse ootuse, sünni ja sünnitusjärgsel ajal on perel n-ö oma ämmaemand, saab ta pakkuda naistele ja peredele pidevat hoolt ja tuge pereks kasvamise teel. Sellise mudeli kasutamine mõjub hästi nii vastsündinu tervisenäitajate, sünnituse kulu kui ka ema rahulolule.»

Ämmaemandad läbisid kaheksast moodulist koosneva koolitusprogrammi, milles said ülevaate koduvisiidi tegevusmudelist, pere toetusteekonnast ning asjakohastest õigusaktidest, lisaks olulisi teadmisi positiivse vanemluse toetamisest kuni psüühikahäireteni sünnilähedasel perioodil. Ämmaemandad õppisid tundma ja kasutama kahte pere riskide hindamise vahendit: Edinburghi depressiooni skaalat (EPDS) ja Calgary sõelumisvahendit.

Koolitatud ämmaemandad teevad pilootprojekti koduvisiite kuni 2023. aasta kevadeni. Seejärel analüüsib projekti meeskond koos ekspertidega tegevusmudelit – kas tegevused olid tõhusad, kas ja millised muudatused oleks vaja teha mudeli laiemaks kasutusele võtmiseks. Pilootprojekti lõpuks 2023. aasta augustis valmib lõpphinnang ämmaemandate koduvisiitide tegevusmudeli sobivuse kohta Eesti ühiskonnas.

Projekti «Ämmaemanda koduvisiidid esimestel eluaastatel» algatas sotsiaalministeerium. Projekti viivad ellu lapse heaolu arengukeskus ja Eesti ämmaemandate ühing koos Tartu ülikooli kliinikumi, Tallinna ülikooli, Tartu tervishoiu kõrgkooli, tervise arengu instituudi, Põltsamaa vallavalitsuse, Türi vallavalitsuse, Viljandi linnavalitsuse ja Rakvere linnavalitsusega.

Projektiga liitunud ämmaemandad pakuvad pärast lapse sündi koduvisiite oma teeninduspiirkondades Tartus, Valgas, Võrus, Rakveres, Türil, Viljandis, Ida-Virumaal, Harjumaal ja Saaremaal. Ämmaemandatele on projekti vältel tagatud mentorlus ja süsteemne nõustamine.

Tagasi üles