E, 4.12.2023

Kalevipoega ja Oskar Lutsu valgustavad varsti uued lambid

Eili Arula
, ajakirjanik
Copy
Eile keskpäevaks oli maa Kalevipoja mälestusmärgi ümber kaablite tarvis lahti kaevatud.
Eile keskpäevaks oli maa Kalevipoja mälestusmärgi ümber kaablite tarvis lahti kaevatud. Foto: Margus Ansu

Sel nädalal käib Vabaduse puiestee ja Emajõe vahelises pargis valgustite väljavahetamine. Juba nädala lõpuks saavad uued lambid paika, tööd pargis aga sellega veel ei lõppe.

Abilinnapea Raimond Tamm selgitas, et eelmisel aastal korrastati pargi trepid ning alustati valgustuse rekonstrueerimist. «Tänavu uuendatakse lisaks valgustustööde lõpetamisele kõnniteed ja võetakse ette mitmeid elurikkuse suurendamisega seotud tegevusi,» lisas ta.

Vabaduse puiestikus asendatakse olemasolevad valgustid uutega, mille valgusallikateks on keskkonnasäästlikud värvustemperatuuri muutvad leedlambid, need annavad öösel pimedaimal ajal soojemat ja muidu külmemat valgust. 

Tartu tänavavalgustuse peaspetsialist Andrus Reinmann selgitas, et kirjeldatud lahendus on eelkõige kasulik loodusele, nii taimestikule kui ka lindudele ja loomadele. «Kindlasti peaks see olema sobilik ka parki külastavatele inimestele, kelle meeleolu võiks valgusvärvus vastavalt pargi kasutamise otstarbele mõjutada, loodetavasti positiivselt,» sünas Reinmann.

Valgustuse välja vahetamiseks tuleb linnavalitsusel ehitajale tasuda veidi üle 363 300 euro, millele lisandub käibemaks.

Uued pingid

Lisaks valgustatakse erivalgustusega välja ka pargis asuvad suure kultuuriajaloolise väärtusega monumendid. Paigaldatakse uued püsivoolukilbid ning uuendatakse kaabelliinid. Tööd lõppevad mai alguseks.

Pärast valgustustöid algab Vabaduse puiestiku sõelmekattega kõnniteede ja monumentide ümbruse korrastamine. Tööde käigus kaevatakse kõnniteede pinnas umbes kümne sentimeetri sügavuselt välja ning asendatakse uue sõelmekattega.

Katkised äärekivid vahetatakse välja, kõnnitee servad profileeritakse ja kalletele valmistatakse mudapüüdurid. Korrastatakse ka kõigi monumentide ümbrused ja nende juurde paigaldatakse mõned uued akaatsiapuust pingid. Uued pingid tulevad Friedrich Reinhold Kreutzwaldi ja Oskar Lutsu monumendi ning Armeenia ja Eesti rahva sõpruse monumendi juurde.

Tartu linnavalitsuse haljastuse spetsialist Tiina Ilves selgitas, et loodetavasti saavad tööd valmis 3. juuniks. «Seda aga siis, kui kõik läheb plaanipäraselt,» sõnas Ilves. Tööde valmimine sõltub suuresti graniitkillustiku tarneaegadest, sest kuuldavasti oli sellega mõningaid probleeme.

Uut piiret veel ei tule

Töödest jääb puutumata tänavakividega sillutatud Emajõe-äärne kallasrada. Ilves sõnas, et seal tuleb uute kivide panek päevakorrale ilmselt siis, kui vahetatakse välja jõeäärne piire. Seda aga praegu tööde kavas ei ole.

Pargialuse uuendamine, katkiste äärekivide välja vahetamine ja graniitsõelmetega pargiteede täitmine läheb maksma veidi üle 45 000 euro.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles