:format(webp)/nginx/o/2022/03/07/14413406t1h62a4.jpg)
Tartu ülikooli rektor Toomas Asser tegi eile keskpäeval ingliskeelse videopöördumise Ukraina ja selle haridusasutuste toetuseks. Selleks puhuks olid peahoone ette kogunenud sajad inimesed, käes sinikollased lipud.
Rektor teatas, et sõja eest põgenevate ukrainlaste haridustee jätkamiseks luuakse Tartu ülikoolis täiendavad õppekohad ja tehtud on muidki ettevalmistusi, näiteks oodatakse Ukraina akadeemilisi töötajaid kolleegidena tööle Tartu ülikooli. Vahetult enne videopöördumist võttis senat vastu otsuse, et kevadel ja sügisel ukrainlastelt õppemaksu ei küsita. «Ehk siis vabastatakse nad esialgu ajutiselt selle tasumisest üheks aastaks,» lausus ülikooli õppeprorektor Aune Valk. Loodi ka stipendiumifond Ukraina tudengitele.
Peamiselt kutsuvad välistudengeid siia IT-õppeained, aga ka kultuuri ja poliitika vastu tuntakse suurt huvi. «Päris sellist õppeainet vist ei olegi, kus poleks ühtegi Ukraina päritolu õpilast. Igas sadamas on mõni ukrainlane,» sõnas Valk.
Sajad lisakohad
Praegu on Tartu ülikooliga seotud 146 ukrainlast, kellest omakorda 123 on üliõpilased, ent Valgu sõnul on veel vara öelda, kui palju võib uuel õppeaastal lisakohti vaja minna. «Selleks peaks enne teadma, kui palju põgenikke on siia saabumas. Hetkel oleme valmis 250 lisakohta looma, aga ma usun, et saaksime hakkama ka siis, kui on vaja viiesajale tudengile kohad leida,» arvas Valk.
Ühtlasi asutas ülikool stipendiumifondi, et koguda ja vahendada annetusi Ukraina üliõpilaste õpingute toetamiseks. Esmaspäeva pärastlõunaks oli sinna kogunenud juba 20 000 eurot. Stipendiumi saavad taotleda Ukraina kodakondsusega bakalaureuse- ja magistriastme üliõpilased, kes õpivad Tartu ülikoolis. Ühe stipendiumi suurus on kuni 2000 eurot.
Päris sellist õppeainet vist ei olegi, kus poleks ühtegi Ukraina päritolu õpilast, ütles õppeprorektor Aune Valk.
Ehkki kogunemise eesmärk polnud avaldada meelt, vaid pigem näidata üles hoolivust ukrainlaste ja sealsete üliõpilaste suhtes, ei olnud rahva meelestatust kuigi raske tajuda – õigus vabalt elada ja õppida peab säilima kõigil.
«Tartu ülikool mõistab tingimusteta hukka Venemaa föderatsiooni kallaletungi iseseisvale Ukraina riigile. See on provotseerimata, inimõigusi jalge alla tallav, arulage ja jõhker agressioon demokraatliku ühiskonna vastu,» sõnas rektor.
Tõetruu teave
Asser kutsus kõiki ülikoole ja teadusasutusi astuma vastu vaba maailma ründamisele ning kandma hoolt tõetruu teabe levitamise eest. Ta tõdes, et praegusel ajal on ülikooli kohustus hoolitseda info kättesaadavuse eest ja tagada ligipääs uurimisasutustesse.
«Vaba maailma liider, president Volodõmõr Zelenskõi! Ukraina rahva vaprus ning teie töö ukrainlaste vastupanu juhtimisel innustab ja liidab meid. Venemaa avalik sõda Ukraina vastu algas Eesti iseseisvuse 104. aastapäeval. Tunneme teravalt, et sõdite meie sõda, võitlete vaba maailma eest!» pöördus Asser oma kõnes otse Ukraina presidendi poole. «Loodame, et see vähene, mida saame ülikoolina teha, on teile toeks. Slava Ukraini!» ütles Asser videopöördumise lõpus.