Tartus hakatakse uurima valgustuse mõju tervisele ja heaolule

Tartu Postimees
Copy
Tänavavalgustus Veski tänaval.
Tänavavalgustus Veski tänaval. Foto: Sille Annuk

Tartu linn osaleb koos Tartu ülikooliga projektis ENLIGHTENme, mille raames hakkavad teadlased ja eksperdid uurima, kuidas välis- ja sisevalgustus mõjutab inimeste tervist ja heaolu.

Kümmet riiki ühendava projekti lõppeesmärk on välja töötada tervisesõbralikud linnavalgustuse lahendused. Euroopa linnade valgustuspoliitika keskendub praegu eeskätt kulude kokkuhoiule ja energiatõhususele.

Tartu abilinnapea Raimond Tamm sõnas, et Tartu linn on viimastel aastatel aktiivselt tegelenud tänavavalgustuse uuendamise ja säästlikumaks muutmisega. «Loodame, et käimasoleva projekti tulemusena saame Tartu ülikooli teadlaste ja välispartnerite kaasabil häid praktilisi teadmisi kuidas arvestada linnavalgustuse planeerimisel ja rekonstrueerimisel senisest rohkem ka mõjudega inimeste tervisele,» ütles Raimond Tamm.

Projekti ENLIGHTENme raames hakkavad teadlased uurima, kuidas välis- ja sisevalgustus inimeste tervist ja heaolu mõjutavad. Erinevad uuringud näitavad, et ebasobiv ja häiriv valgustus pimedal ajal mõjutab sügavalt inimeste ööpäevarütmi, tervist ja heaolu. Eriti mõjutatud on vanemaealised inimesed.

Kolmes linnas - Tartus, Bolognas ja Amsterdamis - testitakse erinevaid innovatiivseid tehnilisi lahendusi ja lähenemisi, et selgitada välja seosed tervise, heaolu, valgustuse ja sotsiaalmajanduslike tegurite vahel.

Tartus alustavad terviseuuringutega Tartu ülikooli teadlased. Muu hulgas moodustatakse piirkonna elanikest kaks uuringurühma, millest ühele luuakse uued, bioloogiliselt sobivamad valgustingimused, samal ajal kui teine rühm jätkab elamist harjumuspärastes tingimustes.

Projekti raames alustab tegevust Annelinna valgustuse ideelabor (Living Lab), kus hakkavad toimuma erinevad töötoad ja koosolekud. Elanikele on kavas korraldada mitmesuguseid üritusi - koosolekuid, kõnniringe, temaatilisi vabaõhuüritusi jm. Kõigil annelinlastel, aga kõigil teistel tartlastel, kes sooviksid kaasa rääkida linna välisvalgustuse kujundamisel, palutakse täita tagasisideküsimustik veebis või paberkandjal Annelinna haruraamatukogus. Küsimustiku täitnute vahel loositakse välja linnasümboolikaga meeneid.

Projektis töötatakse välja erinevad teaduspõhised metoodikad ja tööriistad valgustuse mõju hindamiseks inimeste heaolule ning soovitused tervisliku valgustuse planeerimiseks ja kasutamiseks.

Projekti juhtpartner on Bologna ülikool Itaaliast. Projektis osalevad linnad, ülikoolid ja ettevõtted Eestist, Itaaliast, Hollandist, Taanist, Suurbritanniast, Rootsist, Hispaaniast, Saksamaalt, Prantsusmaalt ja USAst. Projekt kestab 1. maini 2025. aastal.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles