L, 23.09.2023

Jaan Toots: mis valimiskonverentsil tegelikult juhtus

Jaan Toots
, Keskerakonna Tartu piirkonna esimees
Facebook
Comments
Minister Tanel Kiik ja Keskerakonna Tartu piirkonna esimees Jaan Toots  valimiskoosolekul Lydia hotellis.
Minister Tanel Kiik ja Keskerakonna Tartu piirkonna esimees Jaan Toots valimiskoosolekul Lydia hotellis. Foto: Kristjan Teedema

Keskerakonna Tartu piirkonna aastakonverentsi tõttu olen sattunud paari inimese esitatud valede laviini alla. Huvitaval kombel teavad kõige paremini aastakonverentsi käigust need, kes ise kohal ei olnud.

Ekslikult on liikvele läinud jutt, et piirkonna esimehe valimistel pälvisin 63 poolthäält. Tegelikkuses toetati mind 60 poolthäälega, vastuhääli oli kolm, üks liige jättis hääletamata.

Piirkonna aastakonverentsi teavituse eest hoolitseb Keskerakonna keskbüroo. Keskbüroost saatis büroo nõunik Andres Hiie 7. veeburaril välja aastakonverentsi kutse, mis oli piirkondade konverentside läbiviimise korra järgi tehtud õigel ajal, ning lisaks vastava meeldetuletuse 14. veebruaril.

Piirkonnast saatsime elektroonilise kutse juba 27. jaanuaril. Lisaks helistasin nii mina kui ka saadikurühma nõunik Markus Meier piirkonna liikmetele, kel ei ole e-maili aadresse. Ei vasta tõele, et aastakonverentsile kutsete saatmine oli kehvasti korraldatud. Aitasime oma jõududega veel lisateavitustööd teha.

Jutt juhatuse liikmete määramisest on pahatahtlik, et õõnestada värskelt valitud juhatuse legitiimsust. Eelmine juhatuse koosseis tegi aastakonverentsile ettepaneku suurendada valitavate juhatuse liikmete arvu 11-lt 13-le põhjendusega, et saabuvate riigikogu valimiste eel on vaja teha rohkem tööd. Selle ettepaneku poolt hääletasid aastakonverentsil osalenud ning alles seejärel alustati juhatuse liikme kandidaatide esitamisega.

Koosoleku juhataja Vladimir Šokman luges ette senise juhatuse ettepaneku juhatuse liikme kandidaatidest, nimekirjas oli 13 nime. Seejärel kostis saalist ettepanek sulgeda kandidaatide nimekiri, kuid kohe tõstatas büroo nõunik Andres Hiie mure, et kui 13 kohale kandideerib 13 inimest, siis võib mõne juhatuse liikme tagasiastumise või lahkumise korral juhatus väheneda ja pärssida koostöövõimet. Koosoleku juhataja küsis kaks korda aastakonverentsilt, kas on soov veel kandidaate esitada. Aastakonverents seda teha ei soovinud ja kandidaatide nimekirja jäi 13 nime.

Mis puutub Marina Riisalu juttu, et Jaan Toots on mingisugust omavahelist kokkulepet rikkunud, siis tegelikult ütlesin kohe talle telefonis, et meeskonna juhina mina mitte kedagi üles ei sea ja palusin tal leida kellegi teise seda tegema. Vastasel juhul oleksin rikkunud head tava, kus piirkonna juht ei esita lisakandidaate. Tõesti, Marina Riisalu kandideerimise nõusolek oli mul olemas, kuid ei Keskerakonna naiskogu ega ka keegi teine tema kandidatuuri üles ei seadnud. Järelikult ei saanud teda kanda juhatuse kandidaatide nimekirja.

Värske aastakonverents näitab, et meie piirkonna liikmed on hakanud usaldama noori. Juhatuses on alla 30-aastaseid liikmeid viis ja alla 40-aastaseid liikmeid kaks. Uue juhatuse tähelepanu on endiselt meie valimislubaduste eest seismise – et südalinna kultuurikeskust ei ehitataks keskparki ja et Eesti kõige suuremad lasteaia kohatasud hakkaksid langema.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles