R, 9.12.2022

Paul-Eerik Rummo käis tema auks korraldatud konverentsil üle videosilla

Raimu Hanson
, ajakirjanik
Paul-Eerik Rummo käis tema auks korraldatud konverentsil üle videosilla
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kirjandusmuuseumi saalis on kõnepuldis muuseumi direktor Tõnis Lukas ja ekraanil Paul-Eerik Rummo.
Kirjandusmuuseumi saalis on kõnepuldis muuseumi direktor Tõnis Lukas ja ekraanil Paul-Eerik Rummo. Foto: Sille Annuk

Eile algas Eesti kirjandusmuuseumi saalis konverents «Ükskord ennepuiste. Paul-Eerik Rummo 80». 19. jaanuaril 1942 Tallinnas sündinud kirjanik oli ise küll eile Hiiumaal, kuid talle oli ehitatud ettekanneterohkest koosviibimisest osasaamiseks videosild.

Juubelikonverentsi esimese päeva lõpuks avati saalis näitus.

Väljavõtteid «Väljavõtteist»

Näitusel saab tutvuda Paul-Eerik Rummo loominguga alates luuledebüüdist 1957. aastal kuni tänavu ilmunud valikkoguni «Väljavõtteid», mille on koostanud Aare Pilv ja kirjastanud Tänapäev ning mis tuli näituse avamisel ka esitlusele.

«See raamat on kümnes Paul-Eerik Rummo luulekogu, või viieteistkümnes, kui kaasa arvata ka lasteluule raamatud,» märgib koostaja. «Paul-Eerik Rummo positsioon eesti luules on ühelt poolt kanooniline ja teisalt eriskummaline. See seisneb asjaolus, et eesti luule kujuteldavas arenguloos on Rummo kõige olulisem mitte algataja või kehtestajana (nagu see on näiteks Jüri Üdi puhul), vaid teatava luulevõimaluse lõpuni viijana, täidesaatjana, täiuslikkuse piirini liigutajana.»

Samas märgib Pilv, et Rummo on peale luule kirjutanud draamat, esseistikat ja arvustusi ning tõlkinud, kuid ta ei ole avaldanud proosat (välja arvatud lastejutud) ega memuaare.

Kirjandusmuuseumi saalis saab 20. veebruarini vaadata Paul-Eerik Rummo teoste ja muugi temaga seonduva näitust.
Kirjandusmuuseumi saalis saab 20. veebruarini vaadata Paul-Eerik Rummo teoste ja muugi temaga seonduva näitust. Foto: Sille Annuk

Marin Laagi ja Ave Pilli kureeritud näitusel, mida kirjandusmuuseumi saalis saab vaadata 20. veebruarini, on luulekogusid, näidendeid, lasteraamatuid, teoseid Rummo luule tõlgetega ning luuleraamatuid, mida ta ise on tõlkinud või koostanud. Väljapanekus on ka tema fotod ja portreed, samuti tema kirjad Hellar Grabbile ja Ivar Ivaskile. Näha saab pühendusega teoseid Betti Alverile ja Mati Undile.

Konverents jätkub täna Toomel valges saalis

Konverents jätkub täna kell 11 Tartu ülikooli muuseumi valges saalis Toomemäel. Kõigepealt kõlavad Eesti kirjanike liidu ja Tartu linna tervitused, seejärel peavad ettekande Viivi Luik, Rein Veidemann, Aare Pilv ja Anti Saar. Pärastlõunal jätkavad ettekannete kava Arne Merilai, Märt Väljataga, Luule Epner, Igor Kotjuh, Cornelius Hasselblatt ja Piret Viires. Konverentsist teeb veebiülekande UTTV.

Kell 17.45 algab etendus «Kohvikulusikad», mille on lavastanud Elise Metsanurk (Tartu Uus Teater). Vaatajate ees on Kärt Johanson ja Andre Maaker ning lavakunstikooli 31. lennu üliõpilased Markus Andreas Auling, Karl Birn­baum, Richard Ester, Laurits Muru, Herman Pihlak, Juhan Soon, Rasmus Vendel ja Edgar Vunš.

Konverentsi korraldustoimkonnas, mida juhib Mart Velsker, on Marin Laak, Arne Merilai, Agnes Neier, Krista Ojasaar ja Berk Vaher.

Märksõnad
Tagasi üles