Vaata, kellest said Tartu uued aukodanikud ja kes said Tartu teenetemärgid (1)

Tartu Postimees
Copy
Tänavu Tartu aukodaniku tiitli saav Mall Hiiemäe 2020. aasta detsembris ERMis.
Tänavu Tartu aukodaniku tiitli saav Mall Hiiemäe 2020. aasta detsembris ERMis. Foto: Kristjan Teedema

Tartu linnavolikogu nimetas täna uued linna aukodanikud ning teenetemärgi Tartu Täht saajad, kelle seas on nii kultuuritegelane, sportlane, aednik ja ka arstiteadlane. 

Tartu aukodaniku tiitli said folklorist Mall Hiiemäe, sotsiaaltöötaja Maire Koppel ning arstiteadlane Eero Vasar. Teenetemärgi Tartu Täht pälvisid olümpiavõitja epeevehklemises Julia Beljajeva, vanatehnika taastamise edendaja Heino Jaanus, linnaaianduse eestvedaja Avo Rosenvald ning stomatoloog Silvia Russak.

Eesti rahvaluule arhiivi kauaaegne vanemteadur Mall Hiiemäe on eesti kalendrikombestiku ja usundi, jutustamistraditsiooni ning pärimusliku loodusteadmuse parimaid tundjaid ja mõtestajaid ning tema uurijatee paistab silma publikatsioonide hulga ning kaalukusega. Mall Hiiemäe teaduslik antoloogia «Eesti rahvakalender» on kõige Eestis paremini tuntud teos rahvakultuurist ning eriti nõukogude ajal oli sellel suur osa eesti rahvusteadvuse alalhoidmisel.

Maire Koppel
Maire Koppel Foto: Kristjan Teedema

Sotsiaaltöötaja Maire Koppeli algatatud ettevõtmised on aastakümneid aidanud kõige kergemini haavatavaid inimesi. Tema asutatud MTÜ Iseseisev Elu pakub erivajadustega inimestele tuge igapäevaeluga toimetulekul ja tööoskuste omandamisel. Suuresti Maire Koppeli käima lükatud Tartu toidupanga roll väiksema sissetulekuga inimeste abistamisel on olnud märkimisväärne.

Arstiteadlane Eero Vasar.
Arstiteadlane Eero Vasar. Foto: Sille Annuk

Füsioloogiaprofessor Eero Vasar on hinnatud õppejõud ja juhendaja nii arstiteaduse üliõpilastele kui ka doktorantidele. Tartu ülikooli bio- ja siiremeditsiini instituudi juhatajana on ta andnud suure panuse siirdemeditsiini kui väga innovatiivse teadussuuna arendamisele. Eero Vasara teadustöö tulemused ning tema õpilaste saavutused on maailma tipptasemel.

Julia Beljajeva.
Julia Beljajeva. Foto: Sille Annuk

Julia Beljajeva on Eesti vehkleja, olümpiavõitja ja kahekordne maailmameister epeevehklemises. Ta on lõpetanud Tartu tervishoiu kõrgkooli ning töötab meditsiiniõena Tartu Ülikooli kliinikumis. Juulis 2021 tuli ta koos Eesti epeenaiskonnaga Tokyos olümpiavõitjaks.

Heino Jaanus
Heino Jaanus Foto: Priit Mürk

Kauaaegne vanatehnika klubi Levatek president Heino Jaanus on pannud aluse vanatehnika kui kultuuriväärtuse hindamisele Eestis. Ta on juhendanud vanatehnika taastajaid, hoogustanud koostööd klubide vahel ning rikastanud Tartu kultuuriüritusi vanatehnika väljapanekutega. Heino Jaanus on kogu riigi üks tunnustatumaid erialaste teadmistega meistrimees ja vanatehnika valdkonna eestkõneleja.

 Avo Rosenvald maheaia väraval.
 Avo Rosenvald maheaia väraval. Foto: Margus Ansu

Avo Rosenvald on Tartu linnaaianduse üks peamisi eestvedajaid. Tema algatusel loodi 2011. aastal MTÜ Tartu Maheaed, et pakkuda linlastele võimalust ise toitu kasvatada. Esialgsest väikesest aiast Jaamamõisa ja Raadi piiril on praeguseks kujunenud 9,2 hektaril tegutsev linnaaianduse alade võrgustik linnas, mis koondab juba ligikaudu 470 aiapidajat.

Silvia Russak
Silvia Russak Foto: TPM

Stomatoloogia emertiitdotsent Silvia Russak on kogu oma elu pühendanud hambaravi valdkonna arendamisele ja õpetamisele, ta on töötanud Tartu ülikoolis arsti ja õppejõuna üle 60 aasta. Ta on olnud aktiivne suutervise põhitõdede propageerija ajakirjanduses läbi aastakümnete ning andnud suure panuse laste hambaravi edendamisse. Silvia Russak on rääkinud kaasa ühiskondlikus elus ja olnud pikka aega ka Tartu linnavolikogu liige.

Volikogu esimees Tõnis Lukas sõnas, et sel aastal esile tõstetud tuntud tartlased on lisaks oma kodulinna teenimisele ka suured Eesti patrioodid ning andnud igaüks oma elualal kaaskodanikele palju. «Nende erialane töö on nõudnud igapäevast pingutust ning kindlasti ka kaaskodanikele mõtlemist ja nende teenimist. Tartu linn püüab nüüd austusavaldusega osagi sellest vaevast tasuda,» rääkis Lukas.

Tartu linna aukodaniku nimetus on auavaldus Tartu linnale elutööna osutatud väljapaistvate teenete eest. Tartu Täht antakse Tartu linnale osutatud eriliste teenete eest. Aumärgid antakse kätte Eesti Vabariigi 104. aastapäeva eel, 22. veebruaril toimuval pidulikul austamistseremoonial, mida saab vaadata otseülekandest.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles