Elektrita on hulk majapidamisi, aga päästjatel on olnud pigem rahulik päev

Jens Raavik
, ajakirjanik
Copy
Kuigi kollaseid laike, mis näitavad elektrikatkestusi, oli esmaspäeval kella 17 paiku Elektrilevi kaardil üsna palju, ei ole päästeametil tavapärasest rohkem tööd ja väljakutsetel olnud.
Kuigi kollaseid laike, mis näitavad elektrikatkestusi, oli esmaspäeval kella 17 paiku Elektrilevi kaardil üsna palju, ei ole päästeametil tavapärasest rohkem tööd ja väljakutsetel olnud. Foto: Ekraanitõmmis / Elektrilevi

Tänased tugevad tuuled jätsid ka Tartumaal ja Jõgevamaal hulga majapidamisi elektrita, enim on neid Peipsiga piirnevatel aladel. Päästeameti teatel on neil siiski olnud pigem tavaline päev.

Olgugi, et tugev tuul puhub endiselt mitmel pool Eestis ja elektrita on sajad tarbijad, hindas päästeameti kommunikatsioonijuht Marek Kiik esmaspäevase tööpäeva üsna rahulikuks. «Tartu ümbruses on tööd mõõdukalt, pigem on probleemsed kohad Lääne-Eestis ja saartel,» rääkis ta.

Kiik lisas, et Harju- ja Raplamaa on tormist rohkem räsitud, vähemal määral on pihta saanud Lõuna-Eesti. «Praeguseks on olnud Tartumaal viis väljakutset, aga kõik need ei ole kohale jõudes isegi päästesündmuseks osutunud.»

Kiik nentis, et enamjaolt tegelevad katkestustega elektrikud ja päästjaid üldse vaja ei ole. «Viiest väljakutsest kahel juhul oli maha langenud puu juba eemaldatud, on ainult väljakutse olnud, aga me ei ole pidanud tööd tegema,» teatas Kiik. «Midagi hullu pole, vaid ühel väljakutsel oli kaabel maas ja seal toimetasid elektrikud ise. Meie vaatasime vaid, et kellegi elu ohtu ei satuks.»
 

OÜ Elektrilevi selgitus ja näpunäited:

Kella 18.45 seisuga oli üle Eesti enam kui 11 000 klienti elektrita. Täna oleme elektrivarustuse taastanud enam kui 44 000 kliendil.

Jõgeva vallas on hetkel 173, Põltsamaal 78 ja Tartumaal 522 klienti vooluta. Jooksvat infot selle kohta saab https://www.elektrilevi.ee/katkestused/katkestuste-kaart.

Nii tugeva tuulega, nagu täna murdub väga palju puid ja need omakorda lõhuvad liine.

Suure osa katkestustest lahendame tegelikult hetkega ehk ümberlülitusega. Mis puudutab keerulisemaid töid, siis tuul on suuresti vaibunud ja see on võimaldanud järjest kiiremas tempos kodudel ja äridel elektri tagasi saada. Kauem läheb siis kui liin on tõsisemalt kahjustada saanud ja seda tuleb taastama hakata.

Prognoosi, millal elektrivarustus taastatakse, saab iga Elektrilevi klient vaadata Elektrilevi iseteenindusest. Elektrikatkestuse korral pääseb sinna näiteks nutitelefonist.

Elektrikatkestusest või ohtlikust olukorrast saab teada anda veebirakendusest elektrilevi.ee/maru. Seal hoitakse teatajat ka rikke kõrvaldamise seisuga kursis.

Elektrilevi rikkebrigaadid töötavad ööpäev läbi ehk senikaua kuni inimeste elektrivarustus saab taastatud. Vahepealt toimuvad muidugi vahetused, et osa töötajaid puhkama saata.

Töötame järjepidevalt selle nimel, et elektrivõrk peaks tormidele paremini vastu. Elektrilevi ehitas 2021. aastal 1000 kilomeetrit ilmastikukindlat elektrivõrku. Kümne aastaga on rikete arv vähenenud ligi kolm korda. Põhiliselt asendati rohkem kui 1000 kilomeetrit vanemaid paljasjuhtmelisi õhuliine nii madal- kui keskpinges ilmastikukindlamate õhu- või maakaablitega. Ilmastikukindla võrgu maht Elektrilevi kogu jaotusvõrgus on 2021. aasta lõpu seisuga 72%, 10 aastat tagasi oli see 43%. Madalpingevõrgus on ilmastikukindlus suurenenud kümne aastaga veel rohkem - 54% (2011.a.) pealt 93%-ni (2021.a.). Seega on rikete arv võrgus vähenenud ligi kolm korda (28709 rikkelt 11 998 rikkeni). Ilmastikukindlas võrgus olevatest klientidest 89% kogesid eelmisel aastal kas ainult üht või mitte ühtegi riket.

Tormi eel tasub varuda joogivett, laadida täis oma nutitelefon ja panna valmis taskulamp.

Katkestuse korral lülita välja elektriseadmed, maha langenud või katkenud elektriliini märgates palume helistada kohe rikketelefonil 1343 või hädaabinumbril 112.

Katkenud elektriliinidele ei tohi läheneda ega neid puudutada, kuna juhtmed võivad olla pinge all ning anda eluohtliku elektrilöögi isegi 8 meetri raadiuses.

On ka majapidamisi ja ettevõtteid, kes kasutavad elektrivarustuse säilitamiseks tagavaralahendusi, nagu akud või generaatorid.

Reimo Raja
Elektrilevi kommunikatsiooni- ja turundusjuht

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles