L, 3.12.2022

Kaitseväe akadeemia muuseumist sai Eesti sõjamuuseumi osa

Tartu Postimees
Kaitseväe akadeemia muuseumist sai Eesti sõjamuuseumi osa
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kaitseväe akadeemia muuseum saab osaks Eesti sõjamuuseumist.
Kaitseväe akadeemia muuseum saab osaks Eesti sõjamuuseumist. Foto: Margus Ansu

Aasta algusest kuulub Eesti sõjamuuseumi koosseisu kaitseväe akadeemia muuseum Tartus, mille ekspositsioon keskendub Eesti kaitseväe, kaitseliidu ja sõjalise hariduse ajaloo tutvustamisele.

Kaitseväe akadeemia muuseumi peamiseks ülesandeks jääb ka edaspidi õppetöö toetamine akadeemias. Muuseumi kogu sai osaks sõjamuuseumi kogust ja tehakse järk-järgult digiteerituna avalikkusele kättesaadavaks Eesti muuseumide infosüsteemis MuIS. Muuseumi kuraatorina alustas tööd Martin Beek.

Sõjamuuseumi direktor Hellar Lill ütles, et kaitseväe akadeemia muuseumi liitmine sõjamuuseumiga viis lõpule kaitseministeeriumi valitsemisala museoloogiaalase tegevuse koondamise ühte kompetentsikeskusesse. Juba 2020. aastal sai sõjamuuseumi osaks kaitseliidu ajalookogu.

«Sõjaajaloolise pärandi kogumine ja säilitamine toimub nüüd ühtsete põhimõtete alusel, samuti annab see võimaluse ekspositsiooni arendamiseks,» ütles Lill.

Sõjamuuseumi direktor rõhutas, et lisaks sõjalise hariduse toetamisele on sõjamuuseumi uuel Tartu osakonnal ka edaspidi tähtis roll üldhariduses. «Nii ajaloo- kui riigikaitseõpetuse õpetajaid on väga oodatud õpilastega muuseumisse ekskursioonile ja tundi pidama,» sõnas Lill. Ta lisas, et töötatakse selle nimel, et kaitseväe akadeemia muuseumi edaspidi ka linnarahvale tuttavamaks ja avatumaks muuta.

1990. aastate alguses kaitseliidu arhiivina alguse saanud muuseum tegutses 1998. aastast 2021. aastani kaitseväe akadeemia alluvuses.

Muuseumi ekspositsioonis saab ülevaate mitmesugustest relvadest, aumärkidest, sümbolitest, sidetehnikast, lahingumoonast, pioneerivahenditest ja paljust muust, mida Eesti kaitsevägi ja kaitseliit on aja jooksul kasutanud.

Tallinna piiril Viimsi mõisas, endises Eesti sõjavägede ülemjuhataja kindral Johan Laidoneri suveresidentsis asuv Eesti sõjamuuseum on kaitseministeeriumi haldusalas tegutsev muuseum, mis on pühendatud Eesti ja eestlastega seotud sõdade ajaloo säilitamisele, uurimisele ja eksponeerimisele.

Märksõnad
Tagasi üles