:format(webp)/nginx/o/2022/01/04/14293224t1h03b9.jpg)
Eestlastel on jõulud peetud, peagi on läbi ka kolmekuningapäev ning vaikselt on käes aeg pühadeks koju toodud kuuskedest taas vabaneda. Ent mida siis oma aja ära elanud ja okkaid puistava puuga peale hakata?
Tänavu on selleks mitu võimalust: näiteks võib kuuse viia jäätmejaama või parklasse selleks otstarbeks paigutatud suurde konteinerisse. Aga kuuse võib sõidutada ka Ulila suveaeda, kus neile eeloleval pühapäeval suure peo ja tuleetenduse saatel tuli otsa pannakse.
Kuused põlema
«Igal aastal on Tartus toimunud suur jõulukuuskede põletamine, aga sel aastal jääb see ära. Ma ei tea, kas linn ei toeta seda või ei soovita kogunemisi, kuid tavapäraselt linnas tuleskulptuure ehitav Henry Timusk tuleb neid sel aastal Ulilasse tegema,» teatas MTÜ Ulila Suveaed peremees Ülari Toots.
Kuuskedest moodustatakse suveaia tantsuplatsi keskele lõke ja lõkkeplatsi ümber meisterdatakse õlgedest skulptuurid, lisaks esineb üritusel ka Zerkala tuleteater.
Lähen ka ise kaubikuga kuuski juurde tooma, korjan prügikastide kõrvalt ja mujalt vanad jõulupuud peale, ütles MTÜ Ulila Suveaed peremees Ülari Toots.
Suveaia peremees tõdes, et lisapuud on igati oodatud, sest muidu Ulila tulepidu kuigi pikalt ei kesta, kuused ja skulptuurid põlevad ju kiiresti. «Nelikümmend minutit ja pidu on läbi,» naeris Toots.
Vägevama lõkke nimel saab igaüks juba praegu oma kuuse Ulilasse viia, sest suveaia väravad on igal ajal avatud ning koht kuuskede kogumiseks olemas.
«Aga lähen ka ise kaubikuga kuuski juurde tooma. Korjan prügikastide kõrvalt ja mujalt vanad jõulupuud peale, sest paljudel on tänapäeval kunstkuused ja seetõttu ei pruugi nendest päriskuuskedest, mis inimesed siia toovad, ürituse korraldamiseks piisata,» selgitas Toots.
Ta märkis, et tulepidu toimub 9. jaanuaril, kuna Ulila lähedal elab palju slaavlasi, kes veel käesoleval nädalal pühi tähistavad. Varasematel aastatel on Ulila tulemöllu käinud vaatamas vähemalt paarsada inimest.
Tartus on avatud Selli 19 ja Jaama 72c jäätmejaamad, kus võetakse oma elu ära elanud jõulukuuski vastu tasuta. Jäätmejaamadesse toodud puud purustatakse hakkpuiduks, mida hiljem kasutatakse biojäätmete kompostimisel Aardlapalu platsil.
Korvpallurite konteiner
Teine kuusest vabanemise viis on viia see kogumiskonteinerisse, üks asub Paju tänaval Turusilla kõrval ja teine Selli 19 parklas. Kes on otsustanud kuuse sellesse konteinerisse visata, sel tuleb arvestada tõsiasjaga, et Eesti Keskkonnateenuste konteiner on avatud ainult pealt, küljel asuvad uksed on suletud. Seetõttu polnud jõulupuust vabanemine mugav isegi 195-sentimeetrise ja elu jooksul korvpalli mänginud ajakirjaniku jaoks.
«Konteineri uksed käivad lahti, aga ma ei oska hetkel öelda, miks need suletud on. Ilmselt autojuhile ei antud korraldust need avada,» ütles ASi Eesti Keskkonnateenused müügijuht Rein Sajale eile. «Iga mees, kellel on käed küljes, oleks võinud need uksed ise avada. Aga võin õhtul sealt läbi sõita ja need lahti teha, see ei ole probleem.»
Ta lisas, et Selli 19 parklas paikneval konteineril on kõrgust maksimaalselt 170 sentimeetrit ja sealt suudab enamik inimesi kuuse üle visata. «Paju tänaval on hetkel kõrgem konteiner, aga ka selle vahetame madalama vastu välja,» lubas Sajale.
Kuhu puu viia
- Jaanuaris saab kuuse tasuta viia linna jäätmejaamadesse Selli 19 ja Jaama 72c ning 23. jaanuarini selleks paigaldatud kogumiskonteineritesse Selli 19 parklas ja Turusilla läheduses asuvas Paju tänav T1 parklas.
- Jäätmejaamad on avatud E–R 10–18, L ja P 10–16, tel 738 6700 (E–R 9–17), 527 8960 (Jaama 72c), 524 1544 (Selli 19).
/nginx/o/2022/01/04/14293225t1h5357.jpg)