L, 3.12.2022

Täna aasta tagasi tehti TÜ kliinikumis esimesed koroonavaktsiini süstid

Liina Ludvig
, ajakirjanik
Täna aasta tagasi tehti TÜ kliinikumis esimesed koroonavaktsiini süstid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Esimesena süsti koroonapatsientidega vahetus kokkupuutes olnud tervishoiutöötajad.
Esimesena süsti koroonapatsientidega vahetus kokkupuutes olnud tervishoiutöötajad. Foto: Kristjan Teedema

Täna aasta tagasi tehti Eestis esimesed Covid-19 vaktsineerimised. Tartu ülikooli kliinikumis said esimesena süsti kätte koroonapatsientidega vahetus kokkupuutes olnud tervishoiutöötajad.

12 kuu jooksul on üle Eesti kaitsesüstitud 840 000 inimest, kellest 270 000 on saanud juba ka tõhustusdoosi ning kokku on manustatud ligi 1,8 miljonit vaktsiinidoosi.

«Aasta tagasi saime koos esimeste vaktsiinisüstidega lootuse, et tervisekriis saab peagi teaduse toel ületatud. Pandeemia pole küll veel läbi, kuid meie ühiskond on märksa avatum ja olukord oluliselt parem: vaktsineeritud inimesed levitavad vähem viirust, nakatuvad vähem, satuvad harvemini haiglaravile ning veelgi vähem intensiivravi osakonda. Ent uute tüvede tulek ja võime ka osa vaktsineerituid nakatada näitab, et meil on veel pikk tee minna. Äärmiselt oluline on ka edaspidi end Covid-19 vastu kaitsesüstida, sest vaktsiinid kaitsevad endiselt väga tõhusalt raske haigestumise ja surma eest,» ütles tervise- ja tööminister Tanel Kiik.

Vaktsineerimine on vähendanud suremust ja rasket haigestumist. Eesti haiglaravi statistika näitab, et vaktsineeritud inimene vajab ravi 3–10 korda vähem kui vaktsineerimata inimene. Terviseameti andmetel satub keskmiselt 7,5 protsenti diagnoositud inimestest haiglavoodisse, samal ajal vaktsiini saanutest on raskeid juhtumeid ainult 0,02 protsenti.

Tervisespetsialistid on veendunud, et koroonaviiruse uute tüvede vastu on tähtis, et vaktsineerimiskuuri läbinud inimesed teeksid ka tõhustusdoosi. Tõhustusdoos on soovitatav kõigile täiskasvanutele, kel on vaktsineerimiskuurist möödas vähemalt kolm kuud AstraZeneca, Pfizer/BioNTechi ja Moderna vaktsiinide puhul ja kaks kuud Jansseni vaktsiini puhul.

Tartu ülikooli läbiviidud uuringu andmed näitavad, et tõhustusdoosiga vaktsineeritutel on nakatumisrisk ligi kümme korda väiksem kui vaktsineerimata inimestel ja pea viis korda väiksem kui kahe doosiga vaktsineeritutel. Infot vaktsineerimise võimaluste kohta saab veebilehelt www.vaktsineeri.ee.

Märksõnad
Tagasi üles