Skip to footer
Päevatoimetaja:
Kelly Olesk
+372 739 0375
Saada vihje

Talv Piirissaarel: kütuseta tankla ja rivist väljas hõljuk (4)

Piirissaare tanklas on veel sees veidi suvist kütust ning talvevaru sinna tänavu ei tooda.

Piirissaare alalised elanikud peavad sel talvel leppima olukorraga, et saare tanklas ei ole talveks kütust. Kütus jäi kohale toomata mitme halva asja kokkulangemise tõttu.

Piirissaare poodnik Ruslan Iltšik, kes alaliselt elab Tartus, kuid käib kolmapäeviti Piirissaarel, sõnas, et võtab vajaduse korral kolmapäeval mandrilt kanistriga ise kütuse kaasa. Ka on mõned saare kohalikud talle teada andnud, kui kütust tarvis läheb.

Piirissaare tankla kuulub Tartu vallavalitsusele. Saare tanklasse tuuakse talvine küttevaru tavaliselt detsembri alguses. Sel korral aga jäätus järv juba enne detsembrit ning liinilaev Koidula enam sõita ei saanud. Teine variant olnuks tuua kütus mandrilt Laaksaare sadamast hõljukiga. Paraku läks liinivedu korraldava Kihnu veeteede hõljuk kohe pärast esimest reisi katki ning seda ei ole veel korda saadud.

Kanistritega vedu

Poodnik Iltšik ning mitmed teised piirissaarlased kurtsid muret ka Tartu vallavalitsusele. Paraku anti neile mõista, et Piirissaare tanklasse sel talvel kütust ei tooda ning kütuse saarele toomine jääb igaühe enda mureks.

Tartu vallal on ka oma hõljuk, millega majandab saarevaht, kuid sellega ei saa kohale viia sellist kogust, millega täita kogu tankla.

Kuidas Ruhnus ja Kihnus elatakse talviti nii, et seal ei ole sääraseid probleeme, aga meil Piirissaarel on, küsis poodnik Ruslan Ilitšik.

«Minul ei ole probleemi, mina saan hakkama, sest käin ju ainult korra nädalas kohapeal, võtan siis kanistritega vajaliku koguse iga kord kaasa,» sõnas Iltšik.

Ta oli aga hämmeldunud, kuidas vald jättis asjad nii viimasele minutile, et nüüd tulebki saare elanikel talvele vastu minna nii, et kohapeal ei ole kütusevaru. «Kuidas Ruhnus ja Kihnus elatakse talviti nii, et seal ei ole sääraseid probleeme, aga meil Piirissaarel on?» oli Iltšik hämmeldunud.

Tartu valla arendusosakonna juhataja Tarmo Raudsepp möönis, et tõepoolest tuleb see talv Piirissaarel üle elada nii, et kohalikust tanklast kütust ei saa. Ta tunnistas, et hõljuk, mis liinivedu teeb, läks esimesel reisil katki. Tema andmeil peaks see korda saama enne selle aasta lõppu või uue aasta algul.

Jääteed ei tule

Tartu valla hõljukiga tehakse hädapäraseid sõite, kuid suurt kütusekogust sellega saarele vedada ei saa. Raudsepp sõnas, et ajal, mil saare tankla kuulus eraomanikule, juhtus mõnel talvel sama asi, et tanklasse ei õnnestunud õigeks ajaks talvist kütusevaru kohale tuua.

«Valla hõljuk on vana ja kasutame seda vaid hädapärasteks sõitudeks,» sõnas Raudsepp. Isegi kui kütust tuua korda tehtud hõljukiga või mootorsaanidega jao pärast, ei lahenda seegi probleemi. «Saare kütusemahutites on veel suvine diislikütus sees, seda ei saa seal praegu kusagile ümber pumbata, seega ei ole võimalik kütust ka osade kaupa tanklasse vedada,» rääkis Raudsepp.

Kui igal teisel tavalisel talvel saaks kütet vedada jääteed pidi, siis sel korral teatas transpordiamet, et ühtki jääteed sel talvel ei tehta. Transpordiamet selgitas, et jääteede avamata jätmine on osa suurest kärpekavast.

Tarmo Raudsepp pani ette, et kui jää Peipsil piisavalt kannab, siis ehk kannatab kanistritega mingi varu kohale vedada mootorsaanidega ning hõljukeid saab tankida Laaksaare sadamas.

Kommentaarid (4)
Tagasi üles