K, 6.07.2022

Video ⟩ Teadlane selgitab, mida teha, et jõulupuu ei pudiseks

Eili Arula
, ajakirjanik
Teadlane selgitab, mida teha, et jõulupuu ei pudiseks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Jõulukuusk.
Jõulukuusk. Foto: Kristjan Teedema / Postimees

Eesti maaülikooli dendroloogia dotsent Ivar Sibul selgitab, kuidas jõulupuud valida ja seda säilitada.

Esmatähtis on valida õige kõrgusega puu. «Jõulupuud valides peaks kõigepealt mõtlema ning hindama, kui palju ruumi on kodus puu jaoks. Ehk jõulupuu valimisel tuleks teada esmalt toa kõrgust ja jõulupuu võra soovitud laiust. Kõige parem oleks, kui jõulupuu on tuppa paigutatud nii, et see ei segaks tavapärast kodus ringi liikumist. Kuldreegel on, et jõulupuu ladva ja lae vahele võiks jääda pool meetrit vaba ruumi. Kodus ei tohiks puud kindlasti kuuma radiaatori ega ka ahju või kamina ette või lähedale asetada,» rääkis Ivar Sibul.

Paremaks säilimiseks tuleb puul lasta aklimatiseeruda. «Kindlasti ei tohiks puud õuest kohe sooja tuppa toimetada, et temperatuuri muutus ei oleks liiga järsk. Külmunud puu ostmisel tuleb jõulupuul võimaluse korral enne tuppa toomist jahedamas, temperatuuril 0-10 soojakraadi, üles sulada. Teel õuest tuppa võiks teha veel vähemalt paaritunnise vahepeatus jahedas tuulekojas, verandal või garaažis, kus temperatuur on 10-18 soojakraadi,» selgitas Sibul

Jõulupuude ajalugu ulatub juba 15. sajandisse. «Tänavustel jõuludel tähistame 580. aastat päevast, mil 1441. aastal püstitati Tallinna turuplatsile Mustpeade gildi kaupmehesellide poolt maailma kõige esimene avalik jõulupuu, millest sai iga-aastane traditsioon ja mis jätkub nii linnades kui kodudes ka täna,» rääkis Sibul.

Märksõnad
Tagasi üles