K, 22.03.2023

Tartu Ülikooli Kliinikumi punane ohutase muutus kollaseks

Aime Jõgi
, ajakirjanik
Tartu Ülikooli Kliinikumi punane ohutase muutus kollaseks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tartu Ülikooli Kliinikumi koroonapatsientide intensiivraviosakond.
Tartu Ülikooli Kliinikumi koroonapatsientide intensiivraviosakond. Foto: Kristjan Teedema

Sellest nädalast on Tartu ülikooli kliinikumi Covid-19 ohutase kollane. Ohutase muutumine punasest kollaseks oli võimalik tänu nakatumisnäitaja ja haiglaravi vajavate patsientide arvu vähenemisele. Kollane ohutase tähendab, et osaliselt saab plaanilist kirurgilist ravi taastada ning Covid-19 tõendi olemasolu korral on lähedastel lubatud patsiente külastada.

«On hea meel, et Tartu ülikooli kliinikumis haiglaravi vajavate patsientide arv on stabiliseerunud ning näitab ka väikest langustendentsi,» ütles kliinikumi ravijuht Andres Kotsar. «Päevas tuuakse kliinikumi 4–6 haiglaravi vajavat Covid-19 patsienti, mis on pea poole võrra vähem kui paar nädalat tagasi.»

Neli seni suletud opituba on avatud

Ravijuhi sõnul on sel nädalal suurendatud ka plaanilise statsionaarse haiglaravi mahtu. «Oleme paindlikud ning valmis operatiivselt plaanilist kirurgilist ravitööd taastama. Sel nädalal oleme avanud neli seni suletud olnud operatsioonituba. Plaanilise ravi taastamisel jälgime, et operatsioonidejärgne intensiivravi vajadus oleks kaetud ning et saame samal ajal tagada intensiivravi ka Covid-19 patsientidele ja teistele erakorralistele haigetele,» ütles Kotsar.

Kollase ohutaseme juures testitakse endiselt SARS-CoV-2 suhtes patsiente, kes tulevad plaanilisele või päevakirurgilisele ravile. Testimise kohustust ei ole tõhustusdoosiga vaktsineeritud patsientidel ega patsientidel, kellel on eelneva 180 päeva jooksul diagnoositud Covid-19, niisamuti ei ole vaja testida Covid-19 sümptomiteta kuni 7-aastaseid lapsi.

Kohustus kanda maski jääb kehtima

Vastuvõtule ja päevaravile tulevaid patsiente ning nende saatjaid ei testita, ent säilib kohustus kanda kirurgilist maski, mille saab kliinikumi ruumidesse sisenemisel. Kollase ohutaseme juures on lubatud ka patsientide külastamine Covid-19 tõendiga (ELi digitaalne Covidi-tõend või paberil immuniseerimispass). Teistel põhjendatud erijuhtudel on vaja külastamine leppida kokku raviarstiga.

Kliinikumis on kolm Covid-19 ohutaset: roheline, kollane, punane. Iga ohutaseme juures on kindlad juhised töötajatele, patsientidele, lähedastele ja saatjatele ning üliõpilastele. Ohutaseme määramisel arvestatakse mitmeid aspekte: epidemioloogilist olukorda, riigi ohutaset, Tartu ülikooli teadlaste mudelprognoose, haiglaravil viibivate Covid-19 patsientide arvu, hospitaliseerimise eeldatavat kasvu.

Roheline tase kehtis vaid kuu aega

«Kui vaadata 2021. aastale tagasi, siis kehtis roheline ohutase kliinikumis vaid pisut enam kui kuu aega – 25. juunist 2. augustini,» rääkis Tartu ülikooli kliinikumi juhatuse liige professor Joel Starkopf.

Roheline ohutase tähendab haiglaruumides peaaegu sedasama olukorda, mis valitses seal enne pandeemiat. Aga juba 2. augustist muutus see taas kollaseks nii nakatumise kiire kasvu kui ka haiglaravi vajajate kasvu tõttu ning 4. oktoobrist 6. detsembrini on olnud kliinikumi ohutase punane.

«Loodame väga, et haiglaravile saabuvate patsientide arv püsib stabiilne või, veel parem, languses,» lisas ta. «Jõulupidustuste eel ja ajal ei tohiks aga unustada ühtegi viiruseleviku takistamise reeglit. Kutsun üles kõiki veel enne pühi end tõhustusdoosiga vaktsineerima, mis annab meile hea kaitse Covid-19 vastu.»

Koroonaviiruse kohta saab üksikasjalisemalt lugeda kliinikumi kodulehel www.kliinikum.ee/patsiendile/covid-19-info/.

Märksõnad
Tagasi üles