ERMis toimuval teemapäeval tutvustatakse kaasavat disaini

Tartu Postimees
Copy
Näitus annab ülevaate, kuidas Tallinna ülikooli erinevate erialade üliõpilased rakendavad interdistsiplinaarselt oma teadmisi, luues kasutajasõbralikke õppevahendeid
Näitus annab ülevaate, kuidas Tallinna ülikooli erinevate erialade üliõpilased rakendavad interdistsiplinaarselt oma teadmisi, luues kasutajasõbralikke õppevahendeid Foto: Anu Ansu / ERM

3. detsembril, rahvusvahelisel puuetega inimeste päeval toimub ERMi osalussaalis avatud näitusel «Kaasav ELU» teemapäev koos giidituuriga, tehakse kirjeldustõlke peatus Miljard Kilgi ülevaatenäitusel ning lisandub hariv filmiprogramm. Päeva eesmärk on juhtida tähelepanu puuetega inimeste õigustele ning probleemidele elu eri valdkondades.

Näituse «Kaasav ELU» kuraatorid on Tiia Artla ja Jana Kadastik Tallinna ülikoolist, ERMi koostööpartnerid on Eesti pimedate liit ja kirjeldustõlke rännakut juhib koguhoidja Siret Saar (ERM).

Päev on pühendatud rahvusvahelisele puuetega inimeste päevale, näitus ja teemapäeva programm on mõeldud kõigile huvilistele, kuna näitusel «Kaasav elu» ja «Kohtumised» on palju sensoorseid eksponaate ja audiolugusid.

Eesti pimedate liidu juhatuse esimees Jakob Rosin sõnas: «On hea meel tõdeda, et aina enam ligipääsetavust jõuab kultuuri ja muuseumiruumi. Kaasav elu on ideaalne näide, kuna kaasab ühelt poolt nägemispuudega inimesi, pakkudes ligipääsetavat muuseumikülastust ning samas aitab nägijatest külastajatele selgitada nägemispuudega inimeste igapäevaeluga seotut.»


3. detsembril toimub:

Kell 12.30 kirjeldustõlget Miljard Kilgi näitusel teeb Siret Saar (tuuri ajal pääs näitusele tasuta);

Kell 13 ERMi giid Anti Lillak teeb tuuri vaegnägijatele näitustel «Kaasav ELU» ja «Kohtumised»

Kell 11–17 filmiprogramm näituse «Kohtumised» ees

Näitus «Kaasav ELU» annab ülevaate, kuidas Tallinna ülikooli eri erialade üliõpilased rakendavad interdistsiplinaarselt oma teadmisi, luues kasutajale mugavaid õppevahendeid, mis ühteaegu on universaalsed ja rakendatavad laiemas sihtrühmas, sealjuures arvestavad ka erinevate erivajadustega. Külastajad saavad ise kogeda läbi loodud õpivahendite, näiteks taktiilsete raamatute, kuidas nägemispuudega inimesed saavad aimu, milline on üks õige karu või kuidas õppida aastaaegasid.

Näitusel «Kaasav ELU» jagatakse infot mitmetasandiliselt (ekraanidel, plakatitel kui ruutkoodi kasutades). Teisest küljest esitletakse näitusel praktilisi teostusi. Selline ülesehitus peaks kutsuma külastajat kaasa mõtlema, kuidas rakendada kaasava disaini põhimõtteid, et luua ligipääsetavat keskkonda, (õppe)vahendeid jm, mis oleks nii universaalsed kui kohandatavad individuaalsetele vajadustele. Näituse külastajale on pakutud võimalus vaadata, kuulata ja otsustada ise: kas ja kuidas saaks luua ligipääsetavaid keskkondi ning leida vastus küsimusele, kas erivajadus on ikka eriline.

Näitus «Kaasav ELU» on avatud kuni 10.01.2022; kolmapäevast pühapäevani kell 10–18. Sissepääs näitusele kuni 31.12.2022 püsinäituse «Kohtumised» tasuta piletiga.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles