E, 6.02.2023

Mänguasjamuuseumis on Edgar Valteri tegelaste pintselsabade päev

Aime Jõgi
, ajakirjanik
Mänguasjamuuseumis on Edgar Valteri tegelaste pintselsabade päev
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Täna on Edgar Valteri loomingu austajail asja uut raamatut kaema.
Täna on Edgar Valteri loomingu austajail asja uut raamatut kaema. Foto: Tartu Mänguasjamuuseum

Täna, 13. novembril kell 11 esitletakse Tartu mänguasjamuuseumis uut võru- ja eestikeelset raamatut «Pintslihannasuvi. Pintselsabasuvi». Külas on pintselsaba, kelle uudishimulikele küsimustele vastavad raamatu kaasautorid Contra ja Ingmar Muusikus.

Uue, veel trükisooja raamatu ellukutsuja Külli Leppiku sõnul olnuks pintselsabade loojal Edgar Valteril hea meel, et pintselsabad tegutsevad Pintselvaanias edasi ja toimetavad nüüd oma toimetamisi ka võru- ja eestikeelse raamatu «Pintslihannasuvi. Pintselsabasuvi» lehekülgedel.

Pintselsabad on rõõmsad ja värviküllased muinasjututegelased, kes esimeses raamatus taastavad pärast nende maad tabanud kohutavat tormi oma linna. Uues raamatus «Pintslihannasuvi. Pintselsabasuvi» seiklevad pintselsabad Kagu-Eesti mahajäetud karjäärides, seal, kust kunstnik ja kirjanik Edgar Valter pintselsabad ja Pintselvaania enda jaoks avastas.

Raamatu on kujundanud Erki Rammo, kaadrid karjääridest on meisterlikult tabanud loodusfotograaf Ingmar Muusikus, võru- ja eestikeelsed humoorikad lühitekstid on kirja pannud Contra.

Lisaks Ingmar Muusikuse ja Contraga kohtumisele saab muuseumi pintselsabapäeval osta Edgar Valteri teoseid, sealhulgas ka värskelt ilmunud «Pintselsabade» kolmanda trüki raamatuid, lüüa kaasa pintselsabade päeva teemalise ühismaali loomisel ning osaleda sabade töötoas.

Edgar Valter koos oma tegelasega Eve Viilupi saatesarjast «Pintselsabad».
Edgar Valter koos oma tegelasega Eve Viilupi saatesarjast «Pintselsabad». Foto: Toomas Tuul

Edgar Valter (1929–2006) illustreeris eluea jooksul umbes 250 raamatut. Suurema osa neist moodustavad lasteraamatud, teiste seas eesti lastekirjanduse tähtteosed, nagu Eno Raua «Naksitrallid» ja «Sipsik», Ellen Niidu «Krõlli-raamat», Aino Perviku «Kunksmoor», Jaan Rannapi «Nublu» ja Oskar Lutsu «Nukitsamees».

1994 ilmus Edgar Valteri esimene omakirjutatud ja -joonistatud lasteraamat «Pokuraamat». Kokku kirjutas Valter 15 autoriraamatut lastele, sealhulgas «Pintselsabad», mille esmatrükk ilmus 1995. aastal.

Pintselsabapäeva mänguasjamuuseumis korraldavad Võro instituut, Tartu mänguasjamuuseum ja Pokumaa ning üritus kestab kell 11–14. Sisse pääseb tavapärase muuseumipiletiga.

Märksõnad
Tagasi üles