Kuidas Galilei lükkas kirikut taevakehadega kõikuma

Copy
Lavastuse suures trupis mängivad kaasa Veiko Porkanen (vasakult), Hannes Kaljujärv, Oskar Seeman ja Robert Annus. Kaljujärv kehastab Galileid, teised tulevad vaatajate ette mitmes rollis.
Lavastuse suures trupis mängivad kaasa Veiko Porkanen (vasakult), Hannes Kaljujärv, Oskar Seeman ja Robert Annus. Kaljujärv kehastab Galileid, teised tulevad vaatajate ette mitmes rollis. Foto: Maris Savik/Vanemuine

Karl Laumets on toonud Vanemuise lavale ühe renessansiaja värvika suurkuju – loodusfilosoofi, astronoomi ja matemaatiku Galileo Galilei, kelle avastused kõigutasid jäädavalt toona väljakujunenud maailmapilti ja võimusüsteemi ning olid omal ajal seetõttu vastuvõetamatud.

Aeg-ajalt on kasulik oma senised harjumuslikud põhimõtted üle vaadata ja mõtetes korrektiive teha. Üksikisikut võib seda ette võtma ajendada isiklik kriis või keskikka jõudmine, terve inimkonna jaoks pöördelisi avastusi teevad üksikud uudishimulikud kõhklejad.

Galileo Galilei oli üks neist, kes asus omal ajal valitsevat aristotellikku maailmapilti ümber lükkama ja seeläbi laskis iganenud mõtteviisid teaduslike argumentidega põhja. Ta tõestas nimelt, et planeedid tiirlevad ümber Päikese, mitte ümber Maa, nagu oli seni arvatud.

Tagasi üles