R, 9.12.2022

Elva valla uus võimuliit otsustas linnaujula saatuse

Armas Riives
, reporter
Elva valla uus võimuliit otsustas linnaujula saatuse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Isamaa Elva vallavanema kandidaat Juhani Jaeger näitas eile spordihoone kõrvale rajatava ujula ligikaudset asukohta.
Isamaa Elva vallavanema kandidaat Juhani Jaeger näitas eile spordihoone kõrvale rajatava ujula ligikaudset asukohta. Foto: Kristjan Teedema

Elva vallavolikogu valimised võitnud Isamaa tegi võimuliidu EKRE ja Keskerakonnaga. Koalitsiooni peamine lubadus on lõpetada Elva ujula planeerimine Verevi randa ning ehitada see linna spordihoone kõrvale.

Isamaa läbirääkimisdelegatsiooni juht ja vallavanemakandidaat Juhani Jaeger (141 häält) ütles, et Verevi randa rajatakse väiksem rannahoone, sest elanikud on vastu sellise suure ehitise kerkimisele randa, nagu planeeris praegune vallavalitsus eesotsas Reformierakonnaga.

Kui senisel vallavalitsusel oli ujula randa püstitamise kavandamisel üks argumente huvitatud erainvestor, siis spordihoone juurde ehitamiseks eraraha veel näha pole. Ka läheks sinna ehitamise korral hind krõbedamaks, sest seal on soine pinnas.

Sünnipäevaraha

​Opositsiooni jäänud Reformierakonna praeguse vallavanema Heiki Hanseni (226 häält) sõnul läheks ujula spordihoone juurde ehitamine 500 000 kuni 800 000 eurot kallimaks, sest niiske pinnase tõttu tuleb seal ehitada vaiadele.

Seejuures hindas Hansen, et uute tulijate tegevusplaanid ületavad valla tegelikke rahalisi võimalusi, kui just ei peaks tulema riigi toetust, see pole aga praegu tõenäoline. Vallal endal raha ujula ehitamiseks ei jagu, rääkimata selle ülalpidamisest, lisas ta.

Jaegeri sõnul on tehtud arvutusi, kui palju soisele pinnasele ehitamine maksma läheb, ja saadud erinevaid tulemusi, seetõttu tuleb ehituse hind veel kord üle uurida. Küll aga on teada, et ehitus läheb maksma ligi neli miljonit eurot. Kui aga riigi- või eraraha ei saa, peab vald selleks raha laenama, ütles ta.

Veel märtsis kehtestas Elva vallavolikogu Verevi rannaala detailplaneeringu 14 poolt- ja 13 vastuhäälega, et sinna ehitada 2120 ruutmeetri suurune linnaujula. Uus koalitsioon tõmbas sellele plaanile aga vee peale.
Veel märtsis kehtestas Elva vallavolikogu Verevi rannaala detailplaneeringu 14 poolt- ja 13 vastuhäälega, et sinna ehitada 2120 ruutmeetri suurune linnaujula. Uus koalitsioon tõmbas sellele plaanile aga vee peale. Foto: Kristjan Teedema

Lisaks lubab uus võimuliit lasteaia kohatasu kaotada ja maksta 50 eurot sünnipäevatoetust pensioniealistele. Keskerakonda esindanud Peeter Laasik (93 häält) märkis, et nende valija ootus on aidata eakaid sünnipäevatoetusega ja noori peresid lasteaia kohatasu kaotamisega, samuti on kavas ehitada Käärdile lasteaed.

Praegu on Elva valla maapiirkonnas lapsevanema makstav lasteaia kohatasu 30 eurot ja Elva linna lasteaedades 45 eurot kuus. See tähendab, et vallale jääb aastas lasteaiatasudena laekumata 330 000 eurot.

Lisaks lubab uus võimuliit lasteaia kohatasu kaotada ja pensioniealistele 50 eurot sünnipäevatoetust maksta.

Kuna vallas on ligi 3400 eakat, läheb sünnipäevatoetus vallale maksma pea 170 000 eurot aastas. Jaeger sõnas, et lasteaiatasude kaotamine ja sünnipäevatoetused on uue koalitsiooni ühine soov ja kulu jääb mõistlikkuse piiresse.

Kuigi koalitsioonileppes ei ole sees Elva gümnaasiumi rekonstrueerimist, on remondiplaanid samuti jõus ning peaksid eelarves koha leidma, kinnitas Jaeger.

Pea 20 aastat võimul

Hansen märkis, et Reformierakond koos valimisliiduga Sinu Elva Vald annavad opositsioonis olles koalitsioonile küll sada kriitikavaba päeva, kuid jälgivad hoolega, kas uus võimuliit suudab pidada oma lubadusi.

Reformierakond on Elvas olnud võimul 2002. aastast. Miks nüüd opositsiooni kukuti, sellele tõi Hansen mitu põhjust. Esiteks oli erakonnal lühem nimekiri ning saatuslikuks võis osutuda just Verevi ranna planeering, mille tema sõnul konkurendid politiseerisid ning seetõttu ei jäänud avalik arutelu objektiivseks.

Lisaks vallavanema kohale saab Isamaa abivallavanema koha. Teine abivallavanem tuleb EKRE ridadest, kumbki partner nimesid ei avalikustanud. See tähendab, et senise viieliikmelise vallavalitsuse asemel tuleb kolmeliikmeline. Vallavolikogu esimehe kandidaat on Aivar Õun (EKRE) ja volikogu aseesimehe kandidaat Peeter Laasik (KE).

Elva valla 11 812 valimisealisest elanikust andis oma hääle 57,5 protsenti. Elva vallavolikogus on 29 kohta.
Elva valla 11 812 valimisealisest elanikust andis oma hääle 57,5 protsenti. Elva vallavolikogus on 29 kohta. Foto: Allikas:VVK
Märksõnad
Tagasi üles