Juhatajate kirjast veel lõike: «Hästi toimimise alus on järjepidevus ja stabiilsus. Samuti on oluline see, et inimesed on harjunud ja leidnud endale usaldusaluse hingehoidja kujul ja saanud temaga teatud vaimses mõttes lähedaseks. Ka töötajatega individuaalsed vestlused on muutunud järjest sagedasemaks ning sellel on märgatav positiivne mõju kogu meeskonna töö dünaamikale.»
Põhilised on vestlused üksinduse ja leina teemal, ettelugemised neile, kelle käed ei jaksa raamatut hoida või silmanägemine vilets.
Koroonaaeg tõi esile töötajate vähese ettevalmistuse ja ressursside puuduse, et klientide, aga ka iseenda ja kaastöötajate vaimse tervise probleemidega tegeleda, neid märgata ja vajaliku spetsialisti juurde suunata. Abiks on siin olnud sotsiaalkindlustusameti eesliinitöötajatele pakutud supervisioonid ja kriisikoolitused. Tihti ei osata aga abivajadust märgata, abi küsiminegi on raske ning keerulisem lugu on muidugi siis, kui abi pole vajalikul hetkel läheduses.
Näiteks 2020. aasta jaanuari seisuga ehk enne koroonapuhanguid oli vaid kolmes-neljas hooldekodus ametis hingehoidja, kusjuures kaplanaadi andmeil polnud hooldekodudes ametis ka psühholooge. Hooldekodude tagasisides on ka korduvalt nimetatud, et asutustel pole ka ressursse palgata vajaliku kvalifikatsiooniga vaimse tervise spetsialiste. Ja siis vaadataksegi hoolekande- ja ravisüsteemist riigi poole.
Kui rääkida ravil ja hoolekandes viibivate inimeste vaimse tervise toetamisest, üldse selle vajaduse märkamisest, peab vastutus jaotuma pere, hoolekandeasutuse, omavalitsuse ja riigi vahel. On väga oluline, et lähedastel jätkuks side hooldekodus viibiva omaksega, niisamuti on tähtis, et asutus ja omavalitsus tagaksid vajalikud teenused, ning on loomulik ootus, et riik toetaks oma seadusandluse ja ressurssidega.
Võti on koostöös. Siin tuleb nüüd olulise punktina esile integreeritud ja palliatiivse ravi- ja hooldussüsteemi väljatöötamine Eestis. Et tagada inimesele terviklik tugi, kuhu kuulub ka vaimsete ja hingeliste vajaduste märkamine ja toetamine. Pandeemia on kogu maailmas ja nii ka meil Eestis toonud esile ja võimendanud vaimse tervise kriisi, mis haarab elu kõiki valdkondi ja igas eas inimesi. Ja meie, kes me elame ja toimetame aktiivselt ühiskonnaelus, oleme kõikidele raskustele ja kriisidele vaatamata suures osas oma elu peremehed, peame toetama väetimaid, neid, kes ise enam ei saa ega jaksa oma vajaduste eest seista.
Artikkel on pärit sotsiaalministeeriumi ajaveebist.