N, 2.02.2023

GALERII ⟩ Kuidas Jakob Hurt naise sai ja sabajuppi liputas

Kuidas Jakob Hurt naise sai ja sabajuppi liputas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Reedel toimus kultuuriklubis Salong ajaloo esimene Saamuel Pliuhkami raamatuesitlus. Saamuel Pliuhkam on meie kirjandusmaastikul juba dekaadide jagu figureerinud tegelane, kes on viimastel aastatel raamatukaante vahelt välja ja kõigi eludesse suutnud tungida. Oma tähelepanekutest ja elulistest ülesmärkimistest publitseeris müütiline Pliuhkam teose «Parteisekretär Morgenstern siirdub eraettevõtlusesse».

Raamatu autor on oma loomult tagasihoidlik inimene, mistap pole ta varem oma raamatuid esitlenud. Seega oli tartlastel au saada osa esmaesitlusest ja tutvuda isiklikult mehega, kes Pliuhkami muistendit elus hoiab. «Pliuhkam on ju tegelikult Oskar Lutsu loodud tegelane. Nüüd on aeg mööda läinud ja praeguseks on temast saanud linnastunud, umbes 70-aastane vanamehekribal. Tegelikult oleme kõik Saamuel Pliuhkamid ja mida rohkem sa sellele vastu vaidled, seda enam sa just Pliuhkam oled,» tutvustas kirjanik Andres Siplane.

«Ta on näinud oma elu jooksul paljusid asju. Pliuhkam on osalenud Balti ketis, käinud laulu- ja tantsupeol, ta on Lennart Meriga kõnelenud. Aastal 2001 saatis Arnold Rüütel talle e-kirja, päriselt ka,» loetles Siplane vanahärra saavutusi. «Ent kuna ta on vanem mees, on tal tekkinud juba paanika, et täiesti teenimatult ei pööra keegi talle tähelepanu. Sellest on tal juba sisemine kramp ja mida aasta edasi, seda suuremaks see valu läheb.»

Seekordne Saamuel Pliuhkami teos räägib lühikesi jutustusi vanadest aegadest. «Või siis ka uuematest aegadest. Nagu ikka,» kirjeldas autor. «Saamuel Pliuhkam kirjutab Tartust, Kihnust, Waterloost, Peterburist. Koidulast, Trotskist, Struvest, Gumiljovist, Rubensist ja Anton Jürgenstenist. Nagu ikka.»

Ühe näitena tõi ta köitetutvustusel välja jutustuse, kuidas Jakob Hurt omal ajal naise võttis. Hurt töötas koduõpetajana šveitsi-saksa perekonna juures, kus elasid neli tütart. «Tööka ja tagasihoidliku mehena ei läinud Hurt füüsiliselt kosima, vaid kirjutas mõrsja isale kirja,» jutustas Siplane. Vastuses seisis, et soovitud tütar oli juba teisele mehele lubatud, kuid pakkuda oli vanuselt järgmine peretütar.

Hurdale see pakkumine sobis, ent hämmingus oli pruut, kes ei mõistnud kuidagi, miks sellisel suursugusel mehel kaasa suhtes nii napid nõudmised on. «Tõtt-öelda tegi ta päris hea diili, sest vanim tütar, keda ta algselt naiseks soovis, suri esimesel sünnitusel.» Hiljem olla paar olnud õnnelik, sest saksasoost kaasa oskas isamaalise ja rahvusliku Hurda õigetele nuppudele vajutada. «Kõige intiimsematel hetkedel pudistas ta Hurdale kõrva sisse «oh, sa minu eestlane» ja Hurdal siis sabajupp võdises suurest heameelest,» vestis sulemees.

Pliuhkam ei pruugi jääda pelgalt kirjanduslikuks tegelaseks, kuid ennekõike sõltub tema lühinäidendi debüüt poliitilistest otsustest. «Üks idee on selline, et teha sketš Tanel Kiige pressikonverentsist, kus talt küsitakse igapäevaselt samu küsimusi ja Kiik peab nendele sõbraliku näoga vastama. Aga tuleb oodata, et ta ametist tagasi astuks, enne poleks see vist viisakas,» naljatles kirjanik tulevikust rääkides.

Märksõnad
Tagasi üles