R, 9.06.2023

Politsei tabas otse teolt kaks kelmi

Liisa Salekešina
Facebook Twitter
Comments
Kelmid tabati politseioperatsiooni käigus Jõhvi pangakontori juures. Foto on illustratiivne.
Kelmid tabati politseioperatsiooni käigus Jõhvi pangakontori juures. Foto on illustratiivne. Foto: unsplash.com

Politsei pidas kinni kaks Tadžikistani kodanikku, kes kahtlustuse kohaselt osalesid eakalt Tartumaa mehelt nelja tuhande euro väljapetmises ja püüdsid välja petta veel ligi 26 000 eurot.

Möödunud neljapäeval sai politsei info, et Tartus püüdsid kelmid ühelt vanahärralt välja petta ligi 26 000 eurot.

Teolt tabatud

Lõuna prefektuuri kriminaalbüroo juht Rain Vosman kirjeldas, et mehega ühendust võtnud kelm suhtles vene keeles, ta esitles end Swedbanki töötajana ja väitis, et pangas tehakse kontrollaktsiooni ebaausate töötajate väljaselgitamiseks. «Kelmide ettevõtmisesse kaasatud härral paluti tulla pangakontorisse, oma arvelt suur rahasumma välja võtta, anda see agendile ning hiljem pidavat ta selle tagasi saama,» kirjeldas Vosman.

«Käivitasime politseioperatsiooni, et saada võimalikult palju lisainfot kuriteos kahtlustatavate kohta ning samas takistada pettuse toimepanemist. Uurimises kogutud info juhatas politsei järgmisel päeval Jõhvi, kus ühe pangakontori juures kaks kelmuskatses kahtlustatavat meest otse teo toimepanemisel ka kinni peeti,» rääkis Vosman.

Uurimisest kõrvale hoidmine

Tegu on kahe nooremapoolse Tadžikistani kodanikuga, kes elavad alaliselt Lätis. Kuigi politseil õnnestus kahtlustatavad tabada otse teolt, jõudsid kelmid kannatanu kontolt paraku juba varem neli tuhat eurot üle kanda.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri prokuröri Külli Saksa sõnul oli vältimatu kuriteos kahtlustatavad vahi alla võtta. «Selliseid kelmusi organiseerivate isikute ring on laiem ning politsei poolt kinni peetud kahtlustatavad on vaid üks lüli sellest kuriteoskeemist,» ütles ta.  

«Kogutud andmed viitavad, et vabadusse jäädes lahkuksid nad suure tõenäosusega kohe Eestist ja neil tekiks võimalus hakata uurimisest kõrvale hoidma. Lisaks aitab nende vahi alla võtmine loodetavasti ära hoida mõne järgmise seesuguse kuriteo Eestis või välismaal. Küll aga ei ole need kaks kahtlustatavad ainsad sellistes kelmustes osalejad ja kindlasti ei tohi inimesed valvsust kaotada. Oluline on enda vara selliste petturite eest hoida ning mitte anda kellelegi ligipääsu oma pangakontole,» hoiatas Saks.

Paroolide turvamine

Kriminaalbüroo juht Rain Vosman lisas, et sama skeemi alusel on sel aastal Eestis toime pandud mitu kelmust. «Uurime täiendavalt, kas kinnipeetud meestel võib olla seos ka nende varasemate juhtumitega ning kes on selliseid kelmusi organiseeriva grupeeringu teised võimalikud liikmed,» sõnas ta.

Vosman rõhutas, et ükski pangatöötaja ei palu inimeselt tema paroole ning veel vähem pangakontolt raha välja võtta ja endale üle anda.

«Selliselt käituvad vaid petturid,» märkis Vosman. «Politsei teeb selliste kelmuste ennetamiseks pankadega koostööd ning nii näiteks uurivad tellerid enne suure sularahasumma väljastamist kindlasti üle, mis eesmärgil seda tehakse. Mõni kelm on aga keeldunud tellerile raha väljavõtmise põhjust öelda. Sellisel juhul ei saa ka pank lõpuni inimese raha kaitsta, kui inimene seda ei taha. Seda tähtsam on, et igaüks oleks kursis levivate petuskeemidega ega loovutaks kelmidele oma paroole ega ka sularaha,» sõnas politseijuht.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles