Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Tartu maratoni üritustest sai sel aastal osa ligi 25 000 inimest

10. Tartu linnamaratoni 21 kilomeetri distantsi start. FOTO: Margus Ansu

Üle-eelmisel nädalavahetusel peetud Tartu linnamaratoniga sai ring peale Tartu Maratoni 2021. aastale. Suusa-, jooksu-, rulluisu- ning rattaüritustel osales kokku 24 526 inimest.

Nii nagu eelmisel hooajal, oli ka tänavu korraldajatel vaja kohaneda uute oludega ning mõelda välja uusi lahendusi. Tartu maraton leidis aset tänu valitsuse eriloale, küll aga jäid koroonaviiruse leviku tõttu ära maastikumaratoni põhipäev ning Tartu rattaralli.

Esimest korda oli läbi terve hooaja võimalik täiskasvanutel ja lastel osaleda üritustel virtuaalselt. Selsamal põhjusel on esitatud nii toimunud kui ka virtuaalürituste osalejaarvud.

Tartu maratonisarja üritustel, mida oli võimalik korraldada, osales ligi 14 000 inimest.

Jaanuaris andis valitsus eriloaga rohelise tule 47. Tartu maratoni toimumisele. Talvine suusapidu leidis aset 21. veebruaril ning 63- ja 31-kilomeetrisel distantsil pani end proovile 3480 suusatajat.

Üle 16 aasta triumfeeris finišijoonel taas eestlane – Mart Kevin Põlluste. Naiste seas tuli kolmandat korda võitjaks Tatjana Mannima. Avatud rada, teatemaraton, 16-kilomeetrine sõit ning lastesõidud eriloa alla ei käinud ja jäid kehtivate piirangute tõttu ära.

Maastikumaratoni ei õnnestunud koroonaviiruse leviku tõttu tavapärasel viisil korraldada, mistõttu toimus esimest korda 1. kuni 10. maini individuaaljooks, kus sai valida nelja distantsi vahel. Elvas algav ja lõppev rada oli korraldajate poolt tähistatud ning osalejad broneerisid stardiaja, et rajal oleks maksimaalne hajutatus. Kokku osales individuaaljooksul 608 inimest.

Järgmine üritus, mida õnnestus päriselt korraldada, oli augustikuine 15. Tartu rulluisumaraton. Kolmel põhidistantsil osales kokku 446 spordisõpra. Kõige kiirem oli teist aastat järjest Reinis Znotins (Läti) ja naiste arvestuses võitis Anna Muzyka (Ukraina). Lastesõitudel oli kohal 85 noort rulluisutajat.

Tartu rattamaratoni üritused algasid 12. septembril Tartu teaterattamaratoniga, kuhu tuli 78 spordisõpra. Päev enne 24. Tartu rattamaratoni toimusid lastesõidud, kus osales 929 last. 19. septembril peeti aga tõeline rattapidu: rajal oli 3254 ratturit. Esimest korda võitis Tartu rattamaratoni Gert Kivistik ning naistest oli neljandat aastat kiireim Janelle Uibokand.

Tartu Maratoni Kuubiku hooaja viimane üritus oli 10. Tartu linnamaraton. Nädalavahetuse programm algas reedel meelelahutusliku ööjooksuga Friday Night Run, esines Noëp. Nelja kilomeetri pikkust jooksu nautis 1066 inimest.

2. oktoobril osales põhidistantsidel 2205 jooksjat ja kõndijat. 42-kilomeetrise distantsi võitjaks tuli esimest korda Bert Tippi ja naistest oli kiireim kolmandat aastat järjest Kadiliis Kuiv. Linnamaratonil selgusid ka poolmaratoni Eesti meistrid: Kaur Kivistik ja Jekaterina Patjuk.

Tartu maratoni virtuaalüritustel osales 11 188 võistlejat.

Esimest korda sai Tartu Maratonist osa võtta virtuaalselt ning lumerohke talv võimaldas läbida suusakilomeetreid terve virtuaalsõidu vältel 8. veebruarist 14. märtsini. Kaugosalusega suusasõidu kasuks otsustas 778 täiskasvanut ning 1330 last.

Maastikumaratoni põhipäev jäi riigis kehtivate piirangute tõttu ära ja päriselt toimus vaid individuaaljooks. Lisaks oli kõikidel võimalus osaleda virtuaaljooksul, mis toimus 1. aprillist 16. maini ning sellest võttis osa 1310 täiskasvanut. Populaarne oli kaugosalusega jooks ka laste seas: kokku osales 1588 mudilast.

40. Tartu rattaralli toimus vastavalt olukorrale ainult virtuaalselt. Kaugosalusega rallit sai läbida 1. maist 6. juunini ning kolme distantsi peale kokku osales 2771 ratturit. Väikseid rattasõpru oli kirjas 893.

Kuigi 15. Tartu rulluisumaratoni põhisõidud toimusid 22. augustil, oli kõikidel võimalus osa võtta ka virtuaalsest rulluisumaratonist 13.–29. augustini ning seda tegi 446 täiskasvanut ning 85 pisikest rulluisusõpra.

24. Tartu rattamaratonist said samuti soovijad 10. kuni 26. septembrini osa võtta virtuaalselt. Kaugosalusega sõidu kasuks otsustas 436 täiskasvanut ja 775 last.

Ka 10. Tartu linnamaratonil sai 24. septembrist 10. oktoobrini osaleda virtuaalselt. Kaugosalusega jooksu kasuks otsustas 472 täiskasvanut ja 468 last.

Kuubiku sarja arvestusse läheb neli paremat tulemust. Sarja meeste konkurentsis võitis Indrek Hubel (3979 punkti), kes edestas Aimar Hussarit (3937 punkti) ja Viljar Haavi (3900 punkti). Naistest oli parim Reeda Tuula-Fjodorov (3559 punkti). Teise koha saavutas Anneli Tühis (3360 punkti) ning kolmanda Mare Ulp (3312 punkti).

Uus Kuubiku hooaeg algab 20. detsembril 48. Tartu maratoni virtuaalsõiduga, mis kestab 20. märtsini. Reaalselt toimuvatest üritustest on järgmine 12. veebruaril 48. Tartu maratoni eelüritus. Nädal hiljem toimuvad klassikalisel Otepää-Elva rajal suusamaratoni põhisõidud.

Tagasi üles
Back