/nginx/o/2021/10/12/14133882t1h6e9c.jpg)
Tallinnas peeti pühapäeval Eesti meistrivõistlused kulturismis ja fitnessis ning nendel aladel algajate võistlus Corny Cup. Mõlemast võttis osa mitu Tartumaa esindajat, kellest enamik kuulub aasta alguses loodud MTÜ Tartu Kulturismi ja Fitnessi Klubi kooseisu. Uus klubi tuli võistluse koguarvestuses klubide seas teisele kohale.
Nüüdseks umbes 15 tippsportlast koondavale MTÜ-le Tartu Kulturismi ja Fitnessi Klubi pandi alus jaanuaris, varem tegutses suur hulk kulturismi ja fitnessi võistlejaid Tartu ülikooli akadeemilise spordiklubi koosseisus. MTÜ Tartu Kulturismi ja Fitnessi Klubi eestvedaja Riinu Vassiljev ütles, et uue organisatsiooni asutamise tingis soov valdkonda tõhusamalt arendada, arvestades, et viimastel aastatel on nende spordialade vastu huvi aina suurem. «Suures spordiklubis on koos palju alasid, aga meie uskusime, et kui ühele spordialale rohkem keskenduda, tuleb see paremini esile,» selgitas Vassiljev.
Praegu on tegemist katusorganisatsiooniga, ühiseid treeninguruume pole. Eesmärgiks on võetud võistluste korraldamine, ka sel sügisel seati eesmärgiks Lõuna-Eesti lahtised karikavõistlused, kuid piirangute tõttu otsustati need edasi lükata. Soovijad on aasta jooksul võistlemas käinud Lätis või Leedus, saabuval nädalavahetusel ootab ees võistlus Soomes. Suurem eesmärk on novembri alguses peetavad maailmameistrivõistlused Hispaanias.
Juba 18 aastat fitnessiga tegelenud ja maailmameistriks tulnud Esta Pilt ei mäleta, mitmel võistlusel on ta osalenud, aga peab siiani igaüht neist eriliseks ja omamoodi pingeliseks. «Mina võistlen masters’i kategoorias, kuhu tuleb uusi osalejaid aina juurde, ning kunagi ei tea, millises vormis keegi on,» selgitas ta. Pilt tegutses pikalt samuti TÜASKi all, kuid selle aasta jaanuaris liitus uue klubiga. «Eks suure klubi all kaob väike ala ikka natuke ära ja võistlejaid on vähe, puudub ühtne tiimitunne. Nüüd on ühtsus suurem,» selgitas ta.
Tänapäeval hakkavad meie valdkonnas tippspordiga tegelema hoopis näiteks kolme lapse emad, rääkis fitnessisportlane Esta Pilt.
Siiski ei saa öelda, et kõik kulturismi ja fitnessi Tartumaa esindajad uue ühenduse alla kuuluvad ja Pilt teab mitmeid, kes treenivad iseseisvalt.
Vassiljev imestas, et kuigi ala harrastajate arv on Eestis üks suurimaid, jõuab võistlustele vähe sportlasi. Selline tippsport on kallis, alustades spetsiaalse toitumisega kaasnevatest kulutustest ning lõpetades lavakostüümide ja grimmiga.
«Näiteks naiste bikiinid algavad umbes 350 eurost, raha võtavad veel poseerimistunnid, osavõtutasud ja litsentsid, seega ühe võistluse peale võib kuluda vabalt mitu tuhat eurot,» arutles ta. See võibki tema sõnul olla üks põhjus, miks kõrgel tasemel sportlasi on vähe.
Esta Pilt alustas võistlemist 39-aastasena ning siis oli konkurentsis ligi 20 osalejat. Nüüd on võistlejate arv mitmekordistunud. «Kui seda ala noorena alustada, võtab rohkem aega, eriti kui pole varem sporti teinud. Tänapäeval hakkavad meie valdkonnas tippspordiga tegelema hoopis näiteks kolme lapse emad,» rääkis Pilt.
Miks kulutatakse ühe ala nimel palju raha? Vassiljevi sõnul on laval olemise minutid seda vaeva väärt. «See tunne seal, mille nimel on nähtud vaeva kuid ja aastaid – need emotsioonid on kirjeldamatud,» lausus ta.
Tartlased Eesti meistrivõistlustel
Bodyfitness’i 2. koht ja masters bodyfitness’i 3. koht Esta Pilt
Wellness fitness’i 3. koht Helen Vellemaa
Wellness fitness’i 4. koht Karoliine Holter
Kulturismi 1. koht Andrei Abrossimov
Kulturismi 2. koht Siim Ala
Kulturismi 3. koht Rasmus Klaos
Juunioride kulturismi 3. koht Rasmus Klaos
Masters-kulturismi 1. koht Andrei Abrossimov
Bikiinikategooria (–162 cm) 2. koht Liis Rosenthal
Bikiinikategooria (–166 cm) 3. koht Carina Narusk, 5. koht Gerta Reinhold
Corny Cupi tulemused:
Bikiinikategooria (–166 cm) absoluut, 1. koht Carina Narusk
Masters bikini 1. koht Kairit Kaer
Wellness fitness’i 2. koht Helen Vellemaa, 3. koht Karoliine Holter
Men’s physique’i 2. koht Mikk Tehvan