P, 1.10.2023

Ülikooli orienteerumiskuu viib Lotmani radadele

Tartu Postimees
Facebook
Comments
Foto: Juri Lotmani semiootikavaramu

Oktoober on Tartu ülikoolis orienteerumiskuu. Sel korral on see pühendatud maailmakuulsale semiootikule, Tartu ülikooli vene kirjanduse professorile Juri Lotmanile, kelle sünnist täitub 2022. aasta veebruaris sada aastat.

Juri Lotman oli üks 20. sajandi mõjukamaid Eesti teadlasi. Ta sündis ja kasvas Peterburis, kuid pärast seal ülikooli lõpetamist ei leidnud ta sünnilinnas tööd. Ent Tartu õpetajate seminar vajas õpetajat ja nii jõudiski Lotman 28-aastasena Tartusse. Tartust sai tema armastatud kodulinn kogu ülejäänud eluks ja Tartu ülikoolis töötas ta 1954. aastast kuni oma elu lõpuni.

Juri Lotman töötas Tartu ülikoolis 1954. aastast kuni elu lõpuni.
Juri Lotman töötas Tartu ülikoolis 1954. aastast kuni elu lõpuni. Foto: : Juri Lotmani semiootikavaramu

Nõukogudeaegse teadusmaailma piirangutest hoolimata õnnestus Lotmanil luua vaba mõtteruum, kus oli võimalik teha maailmatasemel teadust. Tema korraldatud legendaarsetest Kääriku suvekoolidest sai alguse Tartu-Moskva semiootikakoolkond.

Koos kolleegidega pani ta aluse uuele teadusdistsipliinile – kultuurisemiootikale. Tema loenguid käisid kuulamas üliõpilased üle terve ülikooli ja ülipopulaarne telesaade «Vestlusi Vene kultuuriloost» tõi Lotmani mõtted laiema publiku ette terves Nõukogude Liidus.

Tartu ülikooli orienteerumisrada viib paikadesse, mis olid Lotmani jaoks ülikoolis ja Tartu linnas tähtsad. Orienteerumisrajale on semiootikalektor Silvi Salupere ja nooremlektor Katre Pärn rajapunktide teabe rikastamiseks lisanud Lotmani isiklikke ja kaasteeliste meenutusi ning põnevat pildi- ja videomaterjali.

Orienteeruma on oodatud nii ülikoolipere kui ka linnarahvas.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles