N, 29.09.2022

Festival täidab aasta kõige pimedamal ajal Tartu valguskunsti ja muusikaga

Tartu Postimees
Festival täidab aasta kõige pimedamal ajal Tartu valguskunsti ja muusikaga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tartu Toomkirik TAVA 2016 ajal.
Tartu Toomkirik TAVA 2016 ajal. Foto: TAVA

Juba kuu aja pärast algab Tartus arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festival Tartu Valgus ehk TAVA2021, mis täidab linna aasta kõige pimedamal ajal valguse ja meluga.

Emajõe kallastele kerkib valgusinstallatsioonide rada, toimub arvukalt näitusi, töötubasid, kontserte, rahvusvaheline konverents ja valgusmess.

«Festivali avalöögi annab 27. oktoobri õhtul kell 19 Kaarsillal Erki Pärnoja koos viieliikmelise bändiga. Meloodiline helikeel ja põhjamaistes toonides helgus ühes Alyona Movko visuaalidega loovad 30 meetri laiusel vesiekraanil visuaalselt ja heliliselt sügavalt puudutava valgusetenduse. Publik saab nautida kontserti tasuta kahel pool Emajõge,» tutvustas TAVA2021 peakorraldaja Elo Liiv kolmandat korda toimuva festivali tänavust avamist.

Samal päeval avatakse näitused botaanikaaias ja Pallase galeriis ning valgusrada Emajõe kallastel. Samuti algavad kolm päeva kestev rahvusvahelise linnavalgustuse assotsiatsiooni LUCI aastakoosolek ning TAVA konverents, mis toob Tartusse ligi 70 linna esindajad kogu maailmast.

Foto: Margus Ansu

TAVA2021 üritusi ühendab Emajõgi, mille kallastel saab festivali vältel kõndida mööda valgusrada – Tartu kesksele jõeäärsele pargialale loodud installatsioonidest rada. Vaatajalt oodatakse siin aktiivset suhestumist: teostesse saab kas füüsiliselt sisse astuda, neil on võimalik vajutada nuppe või kasutada rakendust. Kunstnikke on nii Kanadast, Hollandist, Venemaalt, Kreekast kui ka Eestist, lisaks esitletakse kunstikoolide tudengite väljapanekut. Iga päev toimuvad ka giidituurid.

Erki Pärnoja kontsert, mis avab TAVA2021 festivali, toimub Kaarsilla keskel ning publik saab kahel pool Emajõge nautida müstilist kontserti ja valgusetendust, mille autor on Alyona Movko.

Jaani kirikus etendub laseri-perfomance «Linea Temporis», mis Staro Riga valgusfestivalil tekitas pooleteise kilomeetri pikkuse publikujärjekorra. Etteaste autorid on Caspar Lootsmann, Kullar Laiapea ja Toomas Liiv.

27. oktoobril avataval valguse metafoorile keskenduvatel TAVA2021 sisenäitustel Pallase galeriis ja botaanikaaias osalevad rahvusvaheliselt tuntud kunstnikud Vadim Fiškin Sloveeniast, Maria Paz ja Paola Medina Querini Hispaaniast, Tatsuru Arai Jaapanist ning Emer Värk ja Henri Hütt & Algorütmid Eestist.

29.–30. oktoobril Eesti Rahva Muuseumis toimuv valgusmess on kohtumispaigaks disaineritele, valdkonna ettevõtjatele, arhitektidele ja sisearhitektidele ning pakub palju uudistamist ka lihtsalt valgustus- ja sisustushuvilistele inimestele. Messi kahel päeval toimub hulganisti tooteesitlusi, seminare ja töötubasid.

Valgusmess toimub hübriidmessina, mis tähendab, et nii ettevõtetel kui ka külastajatel kõikjalt maailmast on võimalik messist osa saada ka veebis.

TAVA2021 pakub sisukat programmi valgusmaailma proffidele – põhisündmusele eelneva töötubade nädala ja kõrvalprogrammi toel kestab festival ligi kuu aega. IALDi (International Association of Lighting Designers) arhitektuurse valgustuse töötubade fookuses on linnakeskkonda paremaks muutvad ja vastutustundlikud valguslahendused.

Kuna inimeste teadlikkus linnaökoloogiast üha kasvab, on eriti oluline, et kliimavööndis, kus pime aeg moodustab nii suure osa avaliku ruumi kasutatavast ajast, pöörataks tähelepanu ümbritsevat floorat ja faunat mõjutavale tehisvalgusele ning vähendataks valgusreostust igal võimalikul moel.

Töötubasid juhendavad valdkonna professionaalid Veronika Mayerböck Austriast, CJ Brockway USA-st ning Johan Moritz ja Tina Wikström Rootsist.

Venemaa arhitektide Elena Korpaneva ja Vladimir Zlokazovi installatsioon Hyperbo muudab abstraktsed arusaamad füüsiliselt tajutavaks ning aitab avastada Ülejõe pargi ilu ja rahumeelset keskkonda.

Lisaks IALDi töötubadele pakub TAVA2021 programm huvi kindlasti ka valguskunsti õppida soovijatele. Registreerida saab visuaalkunstnik Aleksander Sprohgisepixeli mapping'u töötuppa ning Tatsuru Arai tehnilist heli ja visuaalset programmeerimist ühendavasse töötuppa.

TAVA kontserdiprogramm jätkub 29. oktoobril Aparaaditehases TAVA Xperimentaliga, kus astuvad üles Algorütmid & Henri Hütt, taju ja teaduse kokkupuutepunktidele toetuv Hispaania muusik ja kunstnik Exotikdotning, Jaapani helikunstnik Tatsuru Arai.

Festivali lõpetab Kadri Voorandi ja Mihkel Mälgandi kontsert 30. oktoobril kell 21 Jaani kirikus.

Märksõnad
Tagasi üles