R, 9.12.2022

Motomaailma paremik tuleb Langele

Lenel Karu
Motomaailma paremik tuleb Langele
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Neljarattalise quad’iga sõitev Kevin Saar on rõõmus, et EM-etapp peetakse Lange, mitte Kiviõli krossirajal.
Neljarattalise quad’iga sõitev Kevin Saar on rõõmus, et EM-etapp peetakse Lange, mitte Kiviõli krossirajal. Foto: Ray Põder

Esimesest Eestis korraldatud külgvankriga mootorrataste krossi MM-etapist on möödas 24 aastat, koroonapandeemia tõttu peeti viimane võistlus 2019. aastal. Sportlike ATVde ehk quad’ide kõrgeima taseme võistlus on Eestis siiani olnud EM-etapp, mis toimus esimest korda 2013. aastal.

Nüüd koguneb Tartu lähistele Lange motokeskusesse nädalavahetusel aga mõlema ala maailma paremik ning võistlusraja äärde on oodata kirjut fännikogukonda.

​Eestlane liidripositsioonil

Kõigist Eestis korraldatud 22 võistlusest üle poole on siiani peetud Kiviõli krossirajal, Langele kogunevad sõitjad esimest korda.

Quad’ide motokrossi Euroopa kolmekordne meister Kevin Saar tõdes, et Kiviõli ongi juba liiga tuttav koht ning Langel ootab ees teistmoodi huvitav rada. Saar hoiab EM-sarjas praegu selget liidripositsiooni, tänavusel avaetapil võitis ta kõik kolm sõitu. «Ma olen saanud Lange etapiks hästi valmistuda, ainult viimasest kukkumisest tuli nädal aega taastuda. Neljas meistritiitel on kindel eesmärk,» rääkis ta.

Taevast peab ikka pussnuge langema, et me sõitma ei läheks, ütles motosportlane Kert Varik.

Kaherattaliste külgvankriga mootorrataste krossis lähevad pjedestaalikohta püüdma Kert Varik ja tema korvimees soomlane Lari Kunnas, kes on MM-sarja avaetapi järel maailmas neljandal kohal. Igal etapil tehakse kolm võistlussõitu ning tänavu leiab aset oodatust vähem etappe, seega on iga sooritus oluline. Lange järel on kalendris veel kaks MM-sarja võistlust kirjas.

​Koroonapandeemial on oma roll, sest tavapäraselt toimub ühel hooajal 12 etappi, mullu aga jäi viiruse leviku tõttu üldse terve hooaeg ära. «Meid mõjutas see palju ning võistlusteks valmistumine pole praegu kindlasti lihtne olnud,» selgitas Varik.

Kui tavapäraselt käib ta talviti treeninglaagris, siis viimati tuli sealt viiruse ohu tõttu võimalikult kiiresti põgeneda.

Seda enam ootab ta Langel võistlemist ootusärevusega ning Eesti fännide ees on pinget tunduvalt rohkem. «Muidugi on kodus äge võistelda, välismaal näed raja ääres ju vaid üksikuid sinimustvalgeid lippe,» ütles ta.

​Isa eeskujul rajale

Külgvankriga mootorrataste kross on spordiala, kus suuri rahasummasid ei liigu, ning Variku meeskonna moodustavad tema entusiastidest sõbrad. «Samas on äge, et seda sporti rahaga ära lörtsida ei saa ja väga kõvasti tuleb tööd teha,» nentis ta.

Ka neljarattalistel quad’idel võistlemine on Kevin Saare sõnul ala, millele on Eestis arenguruumi. «See on võrdlemisi keeruline ja kallis sport, kuid sellised suurvõistlused aitavadki kaasa,» tõdes ta.

Eestlastel ​Langel kahe päeva jooksul konkurentidest puudust ei ole. «MMi esiotsa sõitjad tulevad igale poole kohale, siin loeb iga punkt. Meile oleks esikolmikusse pääsemine eneseületus,» lisas Varik.

Kui palju mängib rolli ilm? Kogenud sõitja teab meenutada võistlusi, mis kehvade sõiduolude tõttu ära on jäetud, kuid ei usu, et sel korral probleeme tekib.

Lange motokeskuse juht Lauri Roosiorg ütles pressiteate vahendusel, et Lange motokeskus on valmis vastu võtma kuni kümme tuhat pealtvaatajat, kõik pääsevad sisse koroonatõendi või vaktsineerimispassi näitamisel. Kohapeal on võimalik teha ka kiirtesti. Laupäeval algab võistluspäev kell kümme ning kõik finaalid toimuvad pühapäeval.

Märksõnad
Tagasi üles