Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
tartu

Margus Punab räägib inauguratsiooniloengul meeste tervisest

Professor Margus Punab. FOTO: Kristjan Teedema

21. septembril kell 16.15 peab Tartu ülikooli androloogia professor Margus Punab ülikooli aulas inauguratsiooniloengu «Eesti meeste tervis».

Euroopa ja muu arenenud maailma meeste tervis on alates teisest maailmasõjast liikunud halvenemise suunas. Punabi sõnul on viimase viie aasta jooksul pidurdunud ka Euroopa meeste oodatava eluea tõus.

«Eesti mehed eristuvad oma sookaaslastest mujal Euroopas mitme olulise tervisemõõdiku alusel. Hoolimata väga kiirest oodatava eluea tõusust on meeste oodatav eluiga Eestis endiselt 8,5 eluaastat lühem kui naistel,» lausus ta.

Inauguratsiooniloengul annab professor Punab ülevaate Eesti meeste soospetsiifilisest tervisest kogu elukaare ulatuses ning arutleb ka võimalike mõjurite ja tulevikustsenaariumide üle.

Punab on lõpetanud 1992. aastal Tartu ülikooli arstiteaduskonna ja kaitsnud samas 2007. aastal doktoritöö «Meeste viljakus ja selle riskitegurid Eestis».

Arstiteaduskonna lõpetamise järel läbis ta günekoloogia eriinternatuuri ja uroloogia residentuuri ning koos enesetäiendustega Põhja-Euroopa juhtivates androloogiakeskustes omandas Eestis uudse eripädevuse androloogia alal. Residentuuri lõpetamise järel töötas Punab androloogina mitmes erakliinikus ja Tartu ülikooli kliinikumis.

2005. aastal asutas ta kliinikumi egiidi all androloogiakeskuse, mis aasta hiljem sai neljandana Põhja-Euroopas tunnustuse kui Euroopa Androloogia Akadeemia kliiniline õppe- ja teaduskeskus. Selle keskuse arsti ja direktorina töötab ta siiani.

2010. aastal valiti Margus Punab ülikooli androloogia dotsendiks ja 2020. aastal androloogia professoriks. Tema juhendamisel on kaitstud kolm doktoritööd ja praegu juhendab ta kahe doktorandi õpinguid.

Punab on juhtiva teadlasena osalenud mitmes suures rahvusvahelises ja Eesti teadusuuringus ning kuulunud mitme kohaliku ja rahvusvahelise erialaorganisatsiooni juhtorganisse ja ravijuhendite komiteesse. 2014. aastal anti talle Eesti Punase Risti III klassi teenetemärk.

Praegu on tema peamised uurimissuunad meeste reproduktiivorganite haigused, kusjuures põhitähelepanu on meeste viljatusel ja hüpogonadismil, aga ka eesnäärmehaigused ja mehe sugutrakti põletikud.

Inauguratsiooniloengut saab jälgida videoportaali UTTV vahendusel.

Tagasi üles
Back