Romaan «Tappa laulurästast ...» pälvis 1960. aastatel maailmakuulsuse muu hulgas rassismiteemaga. Dramatiseering Vanemuises keerab vaatajate ette romaani teise tähtsa palge – usu inimese headusesse.
Lavastus õhutab inimlikku headust
Harper Lee romaan «Tappa laulurästast ...» ilmus 1960 ja võitis Pulitzeri kirjanduspreemia. Tegevus keerleb pere ümber. Advokaat Atticus Finch (Hannes Kaljujärv) on lesestunud, tema tütar Nirksilm (Liisa Pulk) avastab maailma koos oma venna Jemi (Andres Mähar) ja sõbra Dilliga (Maria Soomets).
Romaanis on tähtsal kohal kohtuprotsess, milles vandemehed teevad ülekohut neegrile. Kuid lavastuses kohtuistungit ei ole näha.
«Me ei pane aktsenti rassismile, seda kaude kasutades räägime rohkem inimlikkusest,» ütles Hannes Kaljujärv. «Atticus püüab olla hea isa ja püüab sellega, et ta on hea, mõjutada ka oma tütart.»
Lapse võrdkuju
Liisa Pulk märkis, et mängib Nirksilma kui lapse võrdkuju. «Ma arvan, et ei ole vahet, kas ta on poiss või tüdruk, ja ei ole ka vahet, kui vana ta on, see jäägu vaatajate tõlgendada, kas ta on näiteks kuue- või kaheteistaastane,» ütles ta. «Nagu ma olen aru saanud, saavad paljud vaatajad siin oma lastega paralleele tõmmata.»
Praeguses Vanemuise mängukavas kehastab Liisa Pulk teisigi lapsi – «Kessus ja Tripis», «Helisevas muusikas» ja «Tabamata imes». «Et olen sattunud nii palju lapsi mängima, on mulle suur proovikivi,» ütles ta. «Võib arvata, et mis see siis ka ära ei ole – hüppad lihtsalt laval ringi –, aga mulle tundub last mängida palju keerulisem kui täiskasvanut.»
Urmas Lennuki sõnul on tema dramatiseering ja lavastus «Tappa laulurästast» täiskasvanute variant «Bullerby lastest», lapsepõlve tagasi vaatamine, pilguheidud süütusesse, siirusesse.
«Lavastus võiks tekitada tunde, et inimesed on ilusad ja head,» ütles lavastaja. «See ongi see teema, mille pärast me selle lavastuse oleme ette võtnud. Kui ka kaks-kolm inimest sellest muutub paremaks, siis on see jumala õnnistus.»
Võimalus olla hea
Tehes lavastust, milles on kujutatud elule otsa vaatamist läbi lapsesilmade, ei ole Lennuk muutunud naiivseks. «No ma ei usu, et mingid paadunud retsidivistid tulevad seda vaatama ja kohe pöörduvad paremuse teele, aga kui nad tahavad, siis see võimalus neil on,» märkis ta.
Dramatiseeringu toorik oli Lennukil olemas mullu kevadel.
Teksti lisandus suvelgi, aga lõplik variant valmis lavastaja sõnul trupi näitlejatele mõeldes alles tänavusel talvel.
Esietendus
• Sadamateatris esietendub täna kell 19 Harper Lee romaanil põhinev Urmas Lennuki lavastus «Tappa laulurästast».
• Romaani on tõlkinud Valda Raud ja dramatiseerinud Urmas Lennuk.
• Kunstnik Liisa Soolepp, muusikaline kujundaja Tarmo Kesküll ja valguskujundaja Andres Sarv.
• Mängivad Liina Olmaru, Hannes Kaljujärv, Andres Mähar, Liisa Pulk ja Maria Soomets.
Allikas: Vanemuine