E, 5.12.2022

Tänavune sibulapirukameister on Pala kooli õpetaja Marve Juursalu

Aime Jõgi
, ajakirjanik
Tänavune sibulapirukameister on Pala kooli õpetaja Marve Juursalu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sibulamuffin - Sibulatee tänavuse pirukavõistluse kroon.
Sibulamuffin - Sibulatee tänavuse pirukavõistluse kroon. Foto: Margus Ansu / Postimees

Pärast neljaliikmelise žürii pingsat maitsmistööd Kolkjas Peipsimaa külastuskeskuses selgus täna, et konkurentsitu võitja on sibulamuffin, kaunistatud seesamiseemnete, punaste marjade ja kahe rohelise sibula varrega.

Sibulamuffin sai kõigilt hindajailt maksimumpunktid ning hinnata ei tulnud mitte ainult välimust, vaid ka maitset, tekstuuri ja lõhna.

Sibulamuffini autoriks osutus Pala kooli õpetaja Marve Juursalu, kes siis, kui ta telefoni teel MTÜ Sibulatee eestvedajalt Liis Lainemäelt õnnitlusi vastu võttis, ütles, et rõõmupisarad on silmis ja seda ta küll ei oodanud.

Õpetaja Marve Juursalu mitmekülgsus on piirkonnas hästi teada, kuna ta on suurepärane sefiirikookide valmistaja ja tal on oma Grau köök. Lisaks kookidele, pirukatele ja tortidele, mida ta meeleldi teeb, on ta hobid ka rütmika, draama ja rahvatants.

Sibulapirukavõistlusel, mis tänavu kolmandat korda aset leidis, polnud ta varem osalenud. Piruka mõtles välja käigupealt ja improvisatsiooni korras. Asetas muffinivormidesse pärmi-liivataignaruudukesed, praadis vahepeal sibulatäidise, asetas täidiseportsud ruudukestele, sikutas ruudukeste nurgad pealt kokku, sulges hambatikuga, määris ja puistas üle seemnetega ning siis ahju.

Sibulapiruka žüriis töötasid Eesti maaülikooli esindaja Lili Veesaar, Sibulatee võrgustiku esindaja ja Alatskivi Mõisamaitsete perenaine Külli Must, Kultuuritee võrgustiku eestvedaja Eveli Jürgenson ning sibulapirukate armastaja Gunnar Laak.

Võistluse korraldaja Liis Lainemäe ulatab järgmised pirukad degusteerida Eveli Jürgensonile ja Lili Veesaarele.
Võistluse korraldaja Liis Lainemäe ulatab järgmised pirukad degusteerida Eveli Jürgensonile ja Lili Veesaarele. Foto: Margus Ansu

Nii klassikalisi pirukaid kui ka lahtisi vormipirukaid saadeti võistlusele kokku kaheksalt tegijalt. Kuigi Marve Juursalu muffinid sattusid maitsmisjärjekorras olema eelviimased, suutsid need eelnevatest maitsmistest üle olla sedavõrd, et kõik neli žüriiliiget muffineid hammustades hakkasid ühehäälselt mõmisema «Mmmmmmmmmmh!»

Rohkem sõnu polnud vaja.

Liis Lainemäe ütles, et kui kahe varasema aasta võidutööd olid pigem klassikalised sibulapirukad, siis seekordne muffin trumpas klassika üle oma uudse väljanägemisega, aga nii, et maitse komponendid jäid suurepärasesse tasakaalu. Ei olnud liiga rasvane, liiga krõmps, liiga pehme, liiga soe, liiga aroomikas, liiga vürtsikas ...

Võitja saab auhinnaks tähise, mis võib tunduda väike ja tühine, see-eest nimetus «Sibulatee parim sibulapiruka-meister» enam tühine ei ole. Kumu sellest levib üle maa.

Aumärk näeb välja selline.
Aumärk näeb välja selline. Foto: Margus Ansu / Postimees

Marve Juursalu saab tähise kätte varsti, telefonikõne ajal oligi tal taas tegemist tortidega ning kuhugi kiire.

Liis Lainemäe ütles lõpuks, et tegelikult väärivad kiitust kõik kaheksa, kes pirukavõistlusele oma tööd saatsid: Kokora perenaise puhvet, Lendava Laeva puhvet, puhvet Vigurid, Natalja Podgornaja, Maasika talu, Natalja Kuznetsova Peipsimaa külastuskeskusest ja Aljonuška puhvet.

Parim sibulapirukameister valiti Sibulatee avatud puhvetite päeval kolmandat korda. Varasemate aastate võitjad on olnud Natalja Rästas ja Tatjana Kruglova.

Sibulateel on täna avatud 20 puhvetit kuni kella 18-ni. Rohkem infot siit.

Märksõnad
Tagasi üles