P, 2.04.2023

Kordamine on tarkuse ema: millised isolatsioonireeglid kehtivad kooli- ja lasteaialastele

Tartu Postimees
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Õpilased Tartus Veeriku kooli juures 7. septembril.
Õpilased Tartus Veeriku kooli juures 7. septembril. Foto: Margus Ansu

Tartu Postimees kirjutas kolmapäeval, et uue õppeaasta alguses kehtestatud koroonareeglid külvavad koolides ja koolilaste peredes endiselt segadust. Väga palju on liikvel erinevaid tõlgendusi ja vääraid arusaamu.

Samal ajal pöördub praegu terviseameti poole üha enam inimesi, kes on saanud oma telefoni sõnumi isolatsiooni suunamise teatega, kuigi nad on koroona läbi põdenud või vaktsineeritud. Samuti on hüppeliselt kasvanud nende lapsevanemate päringud, kelle lastele peaks kehtima kooli või muu lasteasutuse lihtsustatud karantiin, kuid kes ikkagi on saanud teate kodusesse isolatsiooni suunamise kohta.

Terviseameti teatel läkitatakse kõikidele lähikontaktsetele vastav teade. Seda isegi juhul, kui sõnumi saajale kehtivad erandid.

LIHTSUSTATUD KARANTIINIREEGLID

  • Kui lasteaias või koolis tuvastatakse COVID-19 positiivne, tuleb temaga lähikontaktis olnutel arvesse võtta järgmist:
  • Kui laps on alla 12-aastane, saab ta jätkata üldhariduskoolis või lasteaias käimist ilma täiendava testimiseta.
  • Kui laps on 12–18-aastane ja COVID-19 haiguse viimase kuue kuu jooksul läbi põdenud või selle vastu vaktsineeritud, siis ta ei pea karantiini jääma ega koroonateste tegema.
  • Kui laps on 12–18-aastane, kuid koroona vastu vaktsineerimata ja pole ka haigust läbi põdenud, võib ta jätkata koolis käimist üksnes sel juhul, kui talle haridusasutuses tehtud kiirtest on negatiivne ning haigustunnused puuduvad. 72 tunni möödudes tuleb tal teha ka PCR-test ja ka see peab olema negatiivne. Kui tekivad haigustunnused, tuleb jääda koju.
  • Lihtsustatud karantiin kehtib kuni 18-aastastele (ja 2021/2022 õppeaastal 19-aastaseks saavatele õpilastele) koolis või lasteasutuses nakatunuga lähikontaktis olnud lastele ja noortele.
  • 10-päevase lihtsustatud karantiiniperioodi erandi alla kuuluvad lapsed tohivad käia üksnes lasteaias, üldhariduskoolis või kutseõppeasutuses. Näiteks kinno, kohvikusse, teatrisse ja üritustele nad siiski minna ei tohi. Samuti ei tohi nad osaleda huvitegevustes.

Terviseameti nakkushaiguste osakonna juhataja Hanna Sepa sõnul on lihtsustatud karantiinipõhimõte loodud selleks, et tekiks võimalus koroona levikust hoolimata koolid avatuna hoida. «Siinkohal tulebki rõhutada, et lähikontaktsete hulka arvatud koolilaps ei ole isolatsioonist vabastatud, vaid tohib käia üksnes kodu ja kooli vahet. Selle eesmärk on hoida kontaktid minimaalsena, sest kui lubaksime lähikontaktsel lapsel osaleda kõikides koolivälistes tegevustes, ei piirduks omavahelised kokkupuuted ühe klassiga, vaid lisanduks kümneid inimesi kinost, huviringist ja mujalt,» selgitas ta.

Lihtsustatud karantiinipõhimõte kehtib vaktsineerimata ja läbipõdemata õpilastele üksnes juhul, kui lähikontakt toimub koolis. Kui täielikult vaktsineerimata õppija lähikontakt leiab aset väljaspool üldharidus- või kutsekooli, peab ta vanusest sõltumata jääma karantiini tavapärases korras.

Tavapärases korras tuleb karantiini jääda ka neil õpilastel, kes ei ole nõus ennast koroonaviiruse suhtes testima.

Positiivse antigeenikiirtesti või PCR-testi korral tuleb võtta ühendust perearstiga ning jääda koju. Sellisel juhul lihtsustatud karantiinikord enam ei kehti. Nakatumisest tuleb lapsel või lapsevanemal esimesel võimalusel koolile teada anda, et kool saaks selgeks teha nakatunu lähikontaktid. Terviseamet võtab omakorda ühendust nii haigestunu kui ka kooliga ja annab neile juhised edasiseks käitumiseks.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles