L, 9.12.2023

Motoshow toob Tartusse Markko Märtini võistlusauto ja KGB autode kollektsiooni

Armas Riives
, reporter
Copy
Viimane «Motoshow» toimus Tartu Näituste messikeskuses mullu oktoobris.
Viimane «Motoshow» toimus Tartu Näituste messikeskuses mullu oktoobris. Foto: Kristjan Teedema

Tuleval nädalavahetusel algab Tartu messikeskuses auto- ja tehnikamess Motoshow, kus saab näha kümmekonda autode esmaesitlust ning vee- ja mototehnikat, samuti matkaautosid ning põllu-, metsa- ja kommunaalmasinaid. Esimest korda on laiema avalikkuse ees haruldane KGB autode kollektsioon.

Ühtekokku on näitusel esindatud 30 automarki. Laia mudelivalikut saab uudistada nii sõiduautode kui ka tarbesõidukite valdkonnas. Esmaesitlusele tuleb kümmekond autot, näiteks on publiku ees Škoda Fabia, Chevrolet Silverado, Cadillac Escalade, Hyundai Nexo vesinikuauto, Hyundai Ioniq 5 elektriauto, Hyundai Kona N, Jeep Wrangler 4XE, Jeep Compass ning Opel Grandland. Põnevaid uudiseid on ka tarbesõidukite seas, messil saab tutvust teha näiteks GAZelle NN elektrikaubiku ja automaatkäigukastiga Fiat Ducatoga.

Messiliste seas populaarne proovisõiduala on automarkide poolest varasemast mitmekesisem. «Proovisõitu pakutakse enam kui 70 autoga, sealjuures pannakse rõhku elektri- ja hübriidautodele. Kui uue auto ostmine on plaanis, tasub kohale tulla ja autosid võrrelda,» rääkis Motoshow' projektijuht Henrik Urbel. Kuivõrd elektriautod annavad väljapanekutes tugevalt tooni, tutvustatakse korraldaja sõnul messil ka elektriautode laadimislahendusi.

Nüüd juba 26. aastat toimuva Motoshow' korraldajad astuvad klassikalise autonäituse raamidest välja ja toovad publiku ette mototehnika ning põllu-, metsa- ja kommunaalmasinate näituse «Maamess esitleb». Avatud on ATVde proovisõiduala. Uudisena tutvustatakse tänavusel messil uut veetehnikat.

Eesti auto-motospordi saja aasta juubeli tähistamisest ei minda mööda ka Tartu autonäitusel. Eesti autospordi liidu eestvedamisel esitletakse Toyota Yarise WRC autot ning Markko Märtini omaaegset Ford Focuse WRC võistlusautot. Tähtpäeva tähistatakse suurelt ja väljapanekuid jagub nii messihalli kui näituseväljakule.

Eestis leidub hulgaliselt privaatseid autokollektsioone, mille kohta väga ei teata ja mida iga autonäituse korraldaja ihaldab näidata. Sel korral on Motoshow' publiku ees haruldane KGB autode kollektsioon. Näituse moodustavad kuus nõukogude võimu käsutuses olnud haruldast autot aastatest 1934–1990. Laiem üldsus ei teadnud kuni 1990. aastateni, et selliste ümberehitustega autod üleüldse olemas olid.

Traditsiooniliselt võtavad messil koha sisse ka hobisõidukid. Vanatehnikaklubi Levatek koondab näiteks messiks kokku autod, mis on uunikumi staatust tähistava musta numbrimärgi saanud viimase kolme aasta jooksul. Vanuse poolest nooremaid, aga ulatuslikult ümber ehitatud autosid saab uudistada tuunitud autode näitusel.

Messil osaleb tänavu ligemale 70 ettevõtet ja organisatsiooni. Näitus laiub messipaviljonides ja kolmel hektaril näituseväljakul, kuhu kerkib telklinnak põrandapinnaga 1400 ruutmeetrit.

Motoshow toimub 10.–12. septembril Tartu messikeskuses.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles