Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Paneme linna kodanikele omanikutulu teenima

27.07.2020. Tallinn. Otse Postimehest: Tartu Hoiu-laenuühistu juhatuse esimees Andro Roos. FOTO: EERO VABAMÄGI/POSTIMEES FOTO: Eero Vabamaegi/Postimees

Viimase 30 aasta jooksul on meid õpetatud mõtlema riigist kui haldusaparaadist, mida võib teravkeelsemalt nimetada ka bürokraatia diktatuuriks. Samamoodi oleme õppinud suhtuma ka kohalikku omavalitsusse. Bürokraatiamasin on suur ja töötab mürinaga. Töötamiseks ja liigutamiseks vajab see kütust. Kütust saab bürokraatiamasin riigi- või kohaliku omavalitsuse eelarvest, kuhu see jõuab maksumaksja taskust ehk meie makstavate maksudena või siis Euroopa Liidu abina. Esimene pole kodanikule kaugeltki meeldiv ja teine pole 30 aastat iseseisev olnud riigile varsti enam väärikas.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Me oleme viimased 30 aastat kuulnud, kuidas me ühiselt ehitame oma riiki ja omavalitsusi, milles elame. Lisaks oleme kuulnud, et riik ja omavalitsused poliitikute sõnul aina arenevad. Ja arenemise tunnistuseks on... vajadus pidevalt mõelda välja uusi makse või tõsta olemasolevaid. Ehk teisisõnu on poliitikute lahendus sõltumata erakondlikust kuuluvusest ikka see, et maksustamise karvane käsi tuleb toppida sügavamale kodaniku taskusse.

Aga mõtleme järele. Kui oleme 30 aastat ehitanud riiki ja omavalitsusi, kogunud selleks maksudena raha, siis peaks tänapäevaks olema valmis midagi püsivat ja töötavat, eks? Või peaks mõni oluline probleem jäädavalt lahendatud saama. Aga enamasti pole ei seda ega teist, küll aga tuleb juurde uusi maksustamisviise.

Tagasi üles
Back