Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Küberkaitsevõistlusele saab registreerida pühapäevani

Eelmisel aastal toimus Cyber Battle of Tartu Delta keskuses. FOTO: Margus Ansu

Algajatele suunatud küberkaitsevõistlus Cyber Battle of Estonia kutsub kõiki 15–21-aastaseid noori saama kübertalendiks, et panna noori mõtlema karjäärivalikutele. See on võistlus, kus omandatakse ühiselt erinevaid oskusi ja tegeletakse suhtlusvõrgustiku loomisega. 

Kübervõistlusel antakse noortele elust enesest pärit ülesandeid. Üks neist on selline, kus häkkerid on mängult üle võtnud haigla ja kokku ähvardab kukkuda kogu tervishoiusüsteem. Noorte ülesanne on leida, kus on haigla IT-süsteemis haavatavad kohad, ja süsteem uuesti üle võtta.

Koolituse ajal praktiseeritakse just eetilist häkkimist, et õppida ennast kaitsma. Lisaks õpetab võistlus märkama väikeseid detaile, millest võivad välja hargneda suured teemad – näiteks steganograafia põhitõed, mis aitavad leida salajasi sõnumeid kohtadest, kust esialgu ei oleks keegi taibanud neid otsida. 

Esmalt omandatakse Tartus 9.–10. augustil küberohtudele vastu seismise baasteadmised linuxist, veebiprotokollidest ja paljust muust. Seejärel korraldatakse Narvas, Pärnus, Tartus, Paides ja Tallinnas regionaalsed võistlused, kust parimad pääsevad 30. oktoobril Tartus korraldatavasse suurde finaali.

Võistlus on kõigile tasuta sõltumata varasemast kogemusest.

Mullu sügisel korraldati sarnane väiksem võistlus Cyber Battle of Tartu, mis näitas Eesti noorte suurt huvi enda arendamise vastu kübermaailmas.

Sel aastal on registreerunud juba ligi 400 noort. Üks neist on eelmise aasta võitjatiimis olnud Tamme gümnaasiumi õpilane Markus Tamm. «Osalen, sest küberkaitse pakub mulle järjest enam huvi ja kahtlemata on see ka tulevikuteema, millega end tulevikus siduda plaanin. Eelmise aasta võistlus meeldis mulle väga ja ma ei suuda ära oodata selle aasta üritust, et panustada lisaks tiimitööle ka parema juhtimiskvaliteedi tagamisse,» selgitas 17-aastane noor võistleja.

Huvi kasvu kinnitab ka IT-erialade populaarsemaks muutumine.

«Hea näide on võtta siitsamast meie ettevõttest, kus teevad oma praktikat eelmise aasta võistlusel osalenud noored, kes äsja lõpetasid gümnaasiumi. Pärast praktika lõpetamist suunduvad noored IT-erialadele Tartu ülikooli või TalTechi ning üks meil praktiseerinud noortest teenib juba täna aega kaitseliidu sidepataljonis, kus saab samuti oma küberteadmisi edasi arendada,» ütles võistlust korraldava ettevõtte CTF TECH-i juht Marki Tihhonova-Kreek.

Tagasi üles
Back