L, 3.06.2023

Uueturu pargis elurikkuse platsi kõrval kaevab kopp, peagi kerkib sinna varjualune

Eili Arula
, ajakirjanik
Facebook Twitter
Comments
Uueturu pargis töötab kopp.
Uueturu pargis töötab kopp. Foto: Sille Annuk

Kaubamaja ja Vanemuise teatri vahelises Uueturu pargis käib usin kaevetöö. Kopp kaevab parki augu, kuhu Eesti kunstiakadeemia (EKA) arhitektuuritudengid ehitavad varjualuse, seal saab näha ruumikunsti.

Varjualuse projekti juhendajate, arhitektide Ott Alveri ja Alvin Järvingu sõnul olid tudengid tänavu raskema ülesande ees kui varasematel aastatel. «Andsime igale tudengile oma projekti väljatöötamiseks kindla materjalikoguse: kilomeetri jagu puitprusse ning sada taaskasutatavat betoonplokki. Selline materjalist lähtuv projekteerimisprotsess aitab tudengitel tajuda arhitekti vastutust lõplike ressursside ees, aga ka vabadust, kuivõrd erinevalt on võimalik nendega ümber käia,» rääkisid juhendajad. «Projekt, mille ehitamiseks välja valisime, paistis teiste varjualuste seast silma lihtsuse ning puhta ja kerge vormi poolest.» 

Uueturu parki kerkiv varjualune kannab nime Nurk ning see vaatab tagasi lapsepõlve, kui sai peituda ning seigelda puude ja põõsaste võrades. Varjualuse puidust võra peidab enda sees betoonist tõusvat maastikku, millel turnides saab varjuda linnamelu eest, piiluda möödujaid või nautida avanevaid vaateid.

«Varjualuse projektis tegelevad tudengid nii ruumi- kui ka vormikatsetustega, millega pööratakse muu hulgas tähelepanu puidu kasutusele ehituses. Linnana soovime olla ka aktiivsed partnerid rikastavatele ja õpetlikele linnaruumi eksperimentidele,» selgitas linnaarhitekt ja ruumiloome osakonna juhataja Tõnis Arjus.

Nurk avatakse 30. juulil kell 17 ning jääb Uueturu parki püsima vähemalt 2024. aastani, mil Tartu saab Euroopa kultuuripealinnaks.

Nurga projekteeris EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise eriala esimese kursuse töörühm, kuhu kuuluvad Villem Johannes Kai Laimre (autor), Sander Haugas, Lukas Laubre ja Katriin Maitsalu.

Sellise varjualuse ehitavad sel nädalal Eesti kunstiakadeemia arhitektuuritudengid Tartusse Küüni ja Uueturu tänava nurgale.
Sellise varjualuse ehitavad sel nädalal Eesti kunstiakadeemia arhitektuuritudengid Tartusse Küüni ja Uueturu tänava nurgale. Foto: Villem Laimre

Varjualust ehitavad Julia Freudenberg, Janely Järv, Robert Kiisler, Miia Laur, Laura Susanna Lätte, Mia Maripuu, Henry Artur Rikk, Ella Mari Roosi, Erik Sammel, Helerin Talpsepp, Triin Vaino, Markus Vernik ja Elisabet Võrk. Projekti ja ehituspraktika juhendajad on Alvin Järving ja Ott Alver (Arhitekt Must).

Varjualuse planeerimine ja ehitamine on EKA arhitektuuritudengite esimese õppeaasta suurprojekt olnud juba 16 aastat. Sel nädalal avatakse Küüni ja Uueturu nurgal asuva ehitusplatsi ümber näitus «EKA varjualused», mis annab ülevaate juba varem valminud samalaadsetest ehitistest. Näituse on kokku pannud Lill Volmer.

Varjualune valmib Tartu linna, Eesti kultuurkapitali, Eesti metsa- ja puidutööstuse liidu, keskkonnainvesteeringute keskuse ja EKA toel.

Varjualuse rajamine elurikkuse projekti ei sega. Niidutaimed jäävad hoone ümber kasvama.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles