E, 6.02.2023

Tõrvandi aleviku keskusele otsitakse uut arhitektuurilahendust

Tartu Postimees
Tõrvandi aleviku keskusele otsitakse uut arhitektuurilahendust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Võistlusala paikneb Tõrvandi keskuses olemasoleva staadioni ja Aia tänava vahelisel alal.
Võistlusala paikneb Tõrvandi keskuses olemasoleva staadioni ja Aia tänava vahelisel alal. Foto: Kambja vallavalitsus

Kambja vallavalitsus koostöös Eesti arhitektide liiduga kuulutas välja arhitektuurivõistluse, et leida Tõrvandi mitmeotstarbelise keskuse hoonestuse parim lahendus, mis hõlmab kogukonnahoonet, koolimaja ja spordihoonet.

Võistlusala paikneb Tõrvandi keskuses olemasoleva staadioni ja Aia tänava vahelisel alal. Uus aleviku keskuse hoonestus peaks moodustama ümbritseva puhkealaga tervikliku ruumi. Tulevikus plaanitakse Tõrvandi alevikust kujundada Kambja valla keskus.

«Ideekonkursilt ootame valla avalikku ruumi rikastavat kõrgetasemelise arhitektuuriga terviklahendust Tõrvandi keskusesse. Soovime, et loodav põhikool on nüüdisaegne ja toetab iga õppija individuaalset ja ka sotsiaalset arengut. Spordikompleks ja kogukonnakeskus omakorda peavad arvestama elanike vajadustega ja vastama tänapäeva nõudmistele,» ütles Kambja vallavanem Aivar Aleksejev.

Arhitektide liidu presidendi Andro Männi sõnul on Tõrvandi uue keskuse rajamine eeskujuks teistelegi Eesti valdadele. «Viimased kolmkümmend aastat oleme näinud Eesti suuremate linnade ümber toimuvaid valglinnastumise protsesse, mis on paraku olnud sageli ka ebakvaliteetse ruumi ja halva elukeskkonna rajamise õpikunäited,» rääkis Mänd. «Selle taustal tuleb tunnustavalt esile tuua Kambja valda, mis on avaliku arhitektuurivõistlusega võtnud endale eesmärgiks luua Tõrvandi aleviku keskosast uus ja tänapäevase lähenemisega vallasüda. See on vajalik samm, et tõsta Tõrvandi alevikku «Tartu tagaõue» staatusest kõrgemale ning luua mitmekesine ja erinevate funktsioonidega inimkeskne elukeskkond. Loodame, et ka teised vallad järgivad Kambja eeskuju ja analüüsivad oma asulate seni kasutamata võimalusi.»

Uue ja moodsa Tõrvandi keskuse hoonestus hõlmab kolme ehitist – koolimaja, kogukonnahoonet ja spordihoonet. Kuigi neil hooneil on erinevad funktsioonid ning nad toimivad üksteisest sõltumata, peavad nad olema logistiliselt ja funktsionaalselt maksimaalselt seotud, et pakkuda omavahel sidusat ruumide jagamist ja kasutamist.

Koolihoone kavandatav netopind on umbes 5115 m², spordihoonel 3320 m² ning kogukonnahoonel 1600 m². Võistlusala hõlmab 70 000 m². Arhitektuurilahenduse loomisel tuleb arvestada hoonestuse etapiti ehitamise võimalusega ning tagada, et ka sel juhul moodustaks hoonestuse arhitektuur sidusa lahenduse.

Võistlustööde esitamise tähtaeg on 15. september.  44 000 euro suurusest preemiafondist on esimese koha preemia 16 000 eurot, teine koht pälvib 12 000 eurot, kolmas 8000 eurot, lisaks on kaks 4000-eurost ergutuspreemiat.

Arhitektuurivõistluse žüriisse kuuluvad Kambja vallavanem ja žürii esimees Aivar Aleksejev, Kambja vallavalitsuse maa- ja ehitusosakonna planeerimisspetsialist Riivo Leiten, Kambja vallavalitsuse kantselei jurist Kaupo Piirsalu ning Eesti arhitektide liidu esindajatena arhitektid Katrin Koov, Tiit Sild, Mihkel Tüür ja Villem Tomiste.

Märksõnad
Tagasi üles