Heldur-Jaan Viires (23. VI 1927 - 23. VI 2021). FOTO: Sille Annuk

Suri maalikunstnik Heldur-Jaan Viires (23. VI 1927 - 23. VI 2021), kes hoidis ja edendas kolm aastakümmet pallaslikku maaliharidust Tartus Konrad Mäe ateljee juhataja ja maaliõpetajana ning jättis värvika jälje Eesti kultuuri- ja kunstilukku. Kunstnikuna oli ta tuntud kui portretist ja maastikumaalija, aga tema loomingus on tähtsal kohal ka monotüüpia, teadus- ja ilukirjandusteoste illustreerimine ja kujundamine.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Heldur Viires lõpetas 1945. aastal Tallinna 2. keskkooli ja õppis 1945 - 1949 Tartu riiklikus kunstiinstituudis. Aastal 1949 suunati ta stipendiaadina Leningradi Repini-nimelisse kunstiinstituuti. Veel sama aasta lõpul tuli ta Tartusse tagasi ning arreteeriti järgmisel aastal stalinistlikult tüüpilise süüdistuse alusel, nagu seda oli tehtud juba varem tema õpingukaaslaste Esther Potisepa, Valdur Ohaka, Henn Roode, Lembit Saartsi ja Ülo Soosteriga.

Ta oli vangilaagris Vorkutas kuni aastani 1956. Pärast vabanemist asus ta õppima Eesti NSV riiklikus kunstiinstituudis maali erialal, mille lõpetas aastal 1959. Pärast õpingute lõppu asus Heldur Viires tööle vabakutselise kunstnikuna, keskendudes peamiselt raamatugraafikal, aga kujundas muu hulgas ka plaadiümbriseid.