Selgus teatrifestivali Draama programm

Armas Riives
, reporter
Copy
2018. aastal avati teatrifestival Draama Vanemuise väikses majas.
2018. aastal avati teatrifestival Draama Vanemuise väikses majas. Foto: Margus Ansu

Selgus teatrifestivali Draama programm, mis etendub 7.–12. septembrini Tartus.

Sel aastal toimub festival koos Balti teatri foorumi (BTF) ja Eesti nüüdisaegse etenduskunsti esitlusfestivaliga draamamaa.weekend, mil saabuvad Tartusse delegatsioonid Lätist, Leedust, mujalt Euroopast ning kaugemaltki (lähtuvalt koroonaolukorrast Eestis ja mujal).

BTF on festival Balti teatriteadlastele, kriitikutele ja teistele teatriprofessionaalidele. 10. septembril toimub Tartu ülikooli kultuuriteaduste instituudis BTFi konverents «Baltic Reflections». Esitlusfestival draamamaa.weekend toimub 6.–9. septembrini nii Tallinnas kui ka Tartus ning on mõeldud eelkõige kuraatoritele ning festivalide programmikoostajatele välismaalt.

Tänavuse Draama programm keskendub ühelt poolt Eesti dramaturgiale, aga teisalt ka ekspordipotentsiaaliga lavastustele. Festivali juht ja kuraator Hedi-Liis Toome ütles, et isiklikult on tal hea meel selle üle, et programmis on selgelt esindatud ka noorema põlvkonna lavastajad ja kirjutajad. «Ning teisalt selle üle, et mitmed lavastused on alles hiljuti esietendunud ning seega on ka Tartus näha väga värsket teatrit,» sõnas ta.

Ta jätkas, et kurvastama ei pea ka need, kes igatsevad Draama programmis näha auhinnatud lavastusi – väga suur osa teatriaasta auhinna saanud lavastusi on võimalik festivalil ära vaadata. «Loodan, et huvilised leiavad sügisel tee teatrisse ja lojaalne Draama publik täidab ka selle-aastased saalid ning aitab luua õiget festivalimelu,» ütles Toome.

Festivali programm

Festivalide programmis on sel aastal Tallinna Linnateatri «Balti tragöödia» (lavastaja Karl Laumets), Eesti Draamateatri «Kuritöö ja karistus» (lavastajad Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo) ning «Lehman Brothers» (lavastaja Hendrik Toompere jr), Von Krahli teatri «Pigem ei» (lavastaja Juhan Ulfsak) ja «Sa oled täna ilusam kui homme» (lavastaja Lauri Lagle), Ugala teatri «Valged põdrad» (lavastaja Andres Noormets), Karl Saksa ja Kanuti Gildi SAALi «Planet Alexithymia», Tartu Uue Teatri «Mängu ilu» (lavastaja Andreas Aadel) ja «Anne lahkub Annelinnast» (lavastaja Ivar Põllu), Ruslan Stepanovi, Artjom Astrovi ja Kanuti Gildi SAALi «Gangstarap», Endla teatri «Pimevalge» (lavastaja Johan Elm), Saueaugu teatritalu «Kadunud kodu» (lavastajad Margus Kasterpalu ja Priit Põldma), Vaba Lava ja Eesti Rahva Muuseumi koostöölavastus «Keegi KGB-st» (lavastaja Dmitri Jegorov (Venemaa)) ning Vanemuise teatri «Niskamäe naised» (lavastaja Tiit Palu). Veebis etendub eˉlektroni «Lugeja/The Reader».

Esietendustest jõuab festivalil publikuni Rakvere teatri «Katk.Est.Used», lavastaja Karl Koppelmaa.

Piletid festivalile tulevad müügile 1. juulil Piletilevis. Kogu programmiga saab tutvuda festivali kodulehel.

Festivali ajal saavad nii kohalik publik kui ka külalised välisriikidest kogeda kontsentreeritud valikut rahvusvahelise potentsiaaliga Eesti nüüdissaegsest etenduskunstist. Esitlusfestival draamamaa.weekend saab teoks Eesti teatri agentuuri ja festivali Draama koostöös. Kõiki lavastusi on võimalik festivalil vaadata ka ingliskeelse tõlkega.

Programmi on kokku pannud festivali loomenõukogu liikmed Liisi Aibel, Oliver Issak, Tiit Palu, Annika Üprus ning festivali tegevjuht Hedi-Liis Toome.

Tagasi üles