E, 20.03.2023

ERMi sõprade selts tähistab sünnipäeva

Lenel Karu
, reporter
ERMi sõprade selts tähistab sünnipäeva
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
ERMi vabaõhualale istutatud laulupeotamme juures meenutavad nüüd sündmusi plaadid maakividel.
ERMi vabaõhualale istutatud laulupeotamme juures meenutavad nüüd sündmusi plaadid maakividel. Foto: Anu Ansu

Täna tähistab sünnipäeva ERMi sõprade selts, mis koondab üle 1000 liikme Eestis ja mujal maailmas ning korraldab konverentse, teabepäevi, näitusi, üritusi ja annab välja trükiseid. ERMi sõprade seltsi abiga on nüüd tähistatud ERMi pargis nii 2014. kui ka 2019. aasta laulupeotule teekonna algust. ERMi vabaõhualale istutatud laulupeotamme juures meenutavad nüüd sündmusi plaadid maakividel.

Tule tulemine ehk laulu- ja tantsupeo tuleteekond on ettevõtmine, mille käigus viiakse laulu- ja tantsupeo tuli I laulupeo hällist Tartust Tallinnasse. Ajalooliselt süüdati laulupeo tuli Tartus Narva mäel I laulupeo mälestuskivi juures, alates 2014. aastast tehti seda aga ühiselt tantsupeolistega Eesti Rahva Muuseumi juures Raadil. Üle-eestiline tule tulemise traditsioon sai alguse 1969. aastal laulupeo sajandal sünnipäeval.

XXVI laulu- ja XIX tantsupeo «Aja puudutus. Puudutuse aeg» tule süütasid 2014. aasta 15. juuni päikesetõusul tantsujuht Lille-Astra Arraste ning maestro Alo Ritsing. Raadilt alanud teekond viis peotule 1000 kilomeetri pikkusele jalgrattarännakule läbi Eestimaa. Kokku osales tuletoomisel 4444 tulekandjat ning tõrvikut andsid tuleteel käest kätte enam kui 10 000 inimest.

Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas alustati sellel päeval Elmar Kitse, Johannes Võerahansu ja Aleksander Vardi 1948. aastal valminud Toomemäe vaateid ja Eesti esimest laulupidu kujutava triptühhoni eksponeerimist. Hiigelpannoo kõiki osi ei olnud koos eksponeeritud 65 aastat. Elmar Kitse 3 x 7 meetri suurusel maalil on kujutatud kunstniku nägemus aastal 1869 Tartus toimunud esimesest üldlaulupeost.

XVII laulu- ja XX tantsupeo «Minu arm» tuli saadeti Eesti Rahva Muuseumi juurest teele 2019. aasta 1. juuni varahommikul. Tule süütasid laulupeo kunstilised juhid koos oma õpetajate ja lähedaste kolleegidega. Koos istutati muuseumi juurde laulupeotamm.

Juubelipeo alguseni jäänud 33 päeva oli tuli maakondade hoida ning läbis oma teekonnal 4200 km. Kultuuriloo olulisi sündmusi jäädvustavad plaadid valmistas OÜ ARS Metallitöö ja kujundas Merike Tamm.

Märksõnad
Tagasi üles