N, 2.02.2023

Linnavalitsus asub tartlaste vaimseid hädasid ennetama

Liina Ludvig
, ajakirjanik
Linnavalitsus asub tartlaste vaimseid hädasid ennetama
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Hariduse tugiteenuste keskuse juhi Annely Võsaste meelest on kindlasti linna ülesanne tegeleda elanike vaimse tervisega.
Hariduse tugiteenuste keskuse juhi Annely Võsaste meelest on kindlasti linna ülesanne tegeleda elanike vaimse tervisega. Foto: Sille Annuk

Linna sotsiaalkomisjonis tuleb täna arutusele uus vaimse tervise pakett, mille eesmärk on ennetada koroonapandeemia ajal eriti pihta saanud rühmade – lapsed, eakad ja eesliinitöötajad – vaimse tervise hädasid.

Pildil vasakult Hariduse tugiteenuste keskuse juht Annely Vősaste, logopeed Ülle Kuusik, eripedagoog Sirje Uibo ja eripedagoog Merike Rand.
Pildil vasakult Hariduse tugiteenuste keskuse juht Annely Vősaste, logopeed Ülle Kuusik, eripedagoog Sirje Uibo ja eripedagoog Merike Rand. Foto: Sille Annuk

Linnavalitsuse terviseprojekt on kokku pandud sotsiaal- ja haridusvaldkonna asjatundjate abiga, teiste seas MTÜ Peaasjad ja hariduse tugiteenuste keskus, keskendutakse ennetustööle. «Tähtis on probleemi juurde jõuda enne, kui see on juba süvenenud,» ütles hariduse tugiteenuste keskuse juhataja Annely Võsaste.

Vaimse tervise murede ennetusega on muidugi varemgi tegeldud, ent nüüdne lisatugi annab tööle kindlasti palju juurde. Et just linn selle teemaga tegeleb, on Võsaste meelest igati ootuspärane. «Selgelt on see õige otsus, et linn on eestvedamise võtnud enda peale,» leidis ta.

Senised puudused

Varem on linna vaimse tervisega seotud tegevus olnud pigem selline tulekahju kustutamine – inimesel on juba probleem ning alles siis saab ta tuge, ütles abilinnapea Mihkel Lees (RE). Tema arvates tuleb ka sellega kindlasti jätkata, aga uued meetmed võiksid kaasa aidata just sellele, et neid muresid ei tekikski.

Projekti rahastus tuleb suuremalt jaolt linna lisaeelarvest, selle suurus on 170 000 eurot. Tartu linnavolikogu liige Jüri Kõre (Isamaa) väljendas ettevõtmise suhtes teatavaid kahtlusi. «Eesliinitöötajatel on juba omad tugiliinid. Mõnes mõttes ma ei näe, miks kohalik omavalitsus peaks nende gruppidega tegelema,» ütles ta. Teemaga on mõistagi tarvis tegeleda, iseasi, kuidas seda tehakse, arvas ta.

Kolm sihtrühma

Linna vaimse tervise programm on suunatud eriolukorrast enim mõjutatuile – lastele, eakatele ja eesliinitöötajatele. «Ise mõtlen, et vaesed lapsed, kes pidid sel aastal esimesse klassi minema. Nad ei teagi, mida see kool päriselt tähendab,» lausus Lees.

Eesliinitöötajate all mõistetakse eelkõige sotsiaal- ja haridusvaldkonna töötajaid. Neile on ette nähtud vaikuseminutite koolitus, koolitus «Räägime lastest», mis õpetab tuge pakkuma vaimse tervise muredega lastele ja nende vanematele, ning mitmesugused vaimse tervise esmaabi koolitused. «See on mastaapne ettevõtmine, kus õpetajaid õpetatakse endaga tegelema ja enda juures läbipõlemise märke märkama,» ütles Võsaste. «Üks asi on iseennast paremini tunda, aga teine asi on osata ka oma kolleegi toetada, kui tema sellisesse olukorda satub.»

Eesliinitöötajatel on juba omad tugiliinid. Mõnes mõttes ma ei näe, miks kohalik omavalitsus peaks nende gruppidega tegelema.

Laste vaimse tervise edendamiseks on linnavalitsus ja valdkonna asjatundjad kokku pannud muu hulgas SA Kiusamisvaba Kooli toetusmeetme, mille pikem plaan näeb ette, et 2024. aastaks oleksid kõik Tartu koolid Kiusamisvaba Kooli programmi liikmed.

Veel on kavas pakkuda teise kooliastme õpilastele teaduspõhise vaimse tervise mobiilirakenduse kasutamist ja võimalust osaleda klassisidususe programmis, mis toob kokku kooli, lapsevanema ja lapse koos klassiga.

Eakatel on kindlasti süvenenud suhtlemispuudus, helistatakse näiteks perearstile, et juttu rääkida. Nüüd on kavas leida võimalusi pakkuda telefoniteenust, kuhu üksildase olemisega vanem inimene saab helistada.

Veel jätkuvad eakate kõnniringid ning lisaks töötavad sotsiaalosakond ja Ropka-Karlova päevakeskus välja kaheaastast programmi, et ennetada just üksildusega seotud vaimse tervise probleeme. Päevakeskuste projekti jaoks tuleb veel 100 000 euro suurust rahastust taotleda riigi tugiteenuste keskuselt.

Paketi elluviimise ajaplaan pole veel päris selge. «Mobiilirakendust koolilastele proovime pakkuda juba kevadel. Vanemaealistega hakkame samuti kohe tegelema,» lausus Lees.

Märksõnad
Tagasi üles