Maamess lükkub taas edasi

Lisete Reineberg
, ajakirjanik
Copy
Viimati toimus maamess 2019. aastal.
Viimati toimus maamess 2019. aastal. Foto: Meelis Meilbaum/Postimees Grupp As/scanpix

10.–12. juunil toimuma pidanud maamess jääb ka sel aastal ära ning lükkub edasi 2022. aasta aprilli. 

Maamessi projektijuhi Margus Kikkuli sõnul langetas messi korraldusmeeskond otsuse raske südamega, kuid praeguseks on selge, et ka tänavu ei ole suurürituse korraldamine võimalik.

«Kui veel mõni aeg tagasi püsis lootus, et maamess ja teised suursündmused toimuvad, ei anna viiruse levik ja kehtestatud piirangud siiski võimalust suuremat hulka inimesi kokku kutsuda,» märkis korraldaja.

Viimasel maamessil 2019. aastal käis kolme päeva jooksul ühtekokku 45 215 külastajat. Praegu kehtivate reeglite järgi võib väliüritusel korraga osaleda maksimaalselt 150 inimest kümnestes rühmades.

On räägitud ka ühiskonna järkjärgulisest avamisest, kuid Kikkuli sõnul ei saa korraldajad ega eksponendid heas usus sellele lootma jääda. Praeguseks on maamessi visiidi tühistanud ka väliskülaliste rühmad, kes moodustavad arvestatava osa külastajaskonnast, rääkimata välisriikide ettevõtetest, kellel oleks võimatu messil esindatud olla. Tavaliselt osaleb maamessil ettevõtteid 10–12 välisriigist.

«Kui maamessi ka piirangute tingimustes korraldada, on selge, et mess ei oleks võrdväärne varasemate aastate messidega ja sellesse tehtavad investeeringud ei tooks eksponentidele loodetud tulemust,» rääkis Kikkul.

Messi eesmärk on pakkuda ettevõtetele turundus- ja müügituge ning edendada majanduselu. Näiteks annab messindus tööd erineva profiiliga ettevõtetele, nagu stendiehitus-, majutus-, transpordi- ja toitlustusettevõtted. Maamessil on alltöövõtjaid tavaliselt 70 ringis. «Maamess on pikkade traditsioonidega üritus ja igakevadine hooaja avalöök, aga tänavu ei ole enam reaalne korraldada tasemel messi,» lisas ta.

Korraldajad tegid eelmise nädala lõpus maamessile registreeritud ettevõtete seas  küsitluse, millest selgus, et pandeemia on jätnud sügava jälje ka kaupade tarnetesse, millega planeeriti messil esindatud olla. «See omakorda muudaks ekspositsiooni komplekteerimise keeruliseks ja seaks kahtluse alla maamessil osalemise,» täpsustas Kikkul.

Maamess on Eesti suurim mess, millest võttis 2019. aastal osa 484 ettevõtet 12 riigist. Mullu jäi mess puhkenud pandeemia tõttu ära. Messil osalevad põllumajanduse, metsanduse, aianduse ja toidutööstuse ettevõtted ning mess võtab enda alla ligemale 70 000 ruutmeetrit. AS Tartu Näitused kuulub maamessiga Euroopa suuremate põllumajandusnäituste korraldajate liitu Eurasco.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles