:format(webp)/nginx/o/2021/04/27/13749451t1h7dbf.jpg)
Tartu linnavalitsus otsustas kiita äsjasel istungil heaks, et Tartu filmifond annab mängufilmi ja neljaosalise teleseriaali «Omerta 6/12» tootmiseks toetust 66 216 eurot, dokumentaalfilmile «Pingeväljade aednik» 5616 eurot ja lühifilmile «Mia ja Liki» 844 eurot.
Seikluslik ja poliitiline küberpõnevik «Omerta 6/12» (režissöör Aku Louhimies, toodavad Cinematic Inc Soomest ja Stellar Film Eestist) võeti üles Tartu filmifondi ja Tartu loomemajanduskeskuse juhi Kristiina Reidolvi teatel 70 päevaga, neist mullu oktoobrist tänavuse veebruarini 65 Eestis ning sellest omakorda novembris viis ja jaanuaris samuti viis päeva Tartus.
Soomlased Tartus
Talvel tegi töö raskemaks koroonapuhang. «Filmimine oli hästi korrektselt korraldatud,» ütles Kristiina Reidolv. «Alguses olid plaanis massistseenid, aga filmida tuli väikestes gruppides, et hiljem, postproduktsioonis need massistseenideks teha.»
Linnavalitsuse istungi õiendis on kirjas, et alguses asja juures olnud režissöör Antti J. Jokinen haigestus, mistõttu tuli uueks režissööriks Aku Louhimies. Sel põhjusel muutus natuke ka kontseptsioon. Esialgu oli planeeritud teha kaks mängufilmi ja kaheksaosaline teleseriaal, uus režissöör aga otsustas teha ühe mängufilmi ja neljaosalise teleseriaali.
185
taustanäitlejat vajati Tartust «Omerta 6/12» filmimiseks.
Stsenaristid on Mika Karttunen, Antti J. Jokinen ja Jari Olavi Rantala. «Omerta 6/12» põhineb Ilkka Remesi menuromaanil. Filmi peaosades on Jasper Pääkkonen, Nanna Blondell ja Sverrir Gudnason. Eesti näitlejatest on rollid Mirtel Pohlal, Märt ja Priit Piusil ja Juhan Ulfsakil.
Kristiina Reidolvi sõnul olid siinsed peamised filmimispaigad lennuväli ja TÜ peahoone, kaamerasse jäi ka ERMi eksterjööri. Meie linnast kaasati taustanäitlejaid, alguses oli neid kavas filmi võtta vähem, kuid vajadus kasvas ja lõpuks kogunes neid 185. Soome filmijad tegid koostööd mitme kohaliku teenusepakkujaga.
Praeguseks on valminud «Omerta 6/12» esimene tiiser. Esilinastus on plaanis nii Soomes kui ka Eestis novembris, kuid Kristiina Reidolvi sõnul oleneb palju koroonapuhangust ja sellest, kuidas filmilevi taastub pärast kinode avamist. «Praegu on üks suur ooteseisund,» lisas ta.
:format(webp)/nginx/o/2021/04/27/13749452t1hdd91.jpg)
Dokfilm ja lühifilm
Režissööride Joosep Matjus ja Katri Rannastu dokumentaalfilm «Pingeväljade aednik» on jäädvustanud peamiselt Tartus ja Tartumaal elava ja tegutseva kirjaniku Mehis Heinsaare uitamisi. Filmimine käis möödunud aasta jaanuari algusest tänavuse märtsi lõpuni Karlovas, Supilinnas, raudteejaamas, töötukassas, Mehis Heinsaare elukohas Ulilas, Elvas ja Ahunapalus.
Filmi on tootnud Wildkino, mis on Tartusse registreeritud filmivaldkonna ettevõte. Veidi enam kui viie aastaga on Wildkino toonud vaatajate ette loodusfilmi «Tuulte tahutud maa» ja kaastootnud dokumentaalfilmi «Fred Jüssi. Olemise ilu».
«Pingeväljade aedniku» vaatajate ette tulek sõltub samuti koroonapiirangute lõpust ja kinode avamise algusest. Eellinastus oli veebi vahendusel 7. veebruaril dokumentaalfilmide festivalil Docpoint.
Režissööri ja stsenaristi Katrin Tegova lühifilm «Mia ja Liki» (produtseerinud Maario Masing ja Tandem Film) kujutab vanemate lahkuminekut laste silmade ja tunnetuse läbi väikeses asulas. Peaosades Miriam Mia Maimik ja Liisa Lotta Vahemets.
Filmimine käis suvel Vastseliinas, osa meeskonnast on Tartu taustaga: näiteks grimmikunstnik Piret Sootla ja võttepaikade koordinaator Toomas Külaots. Järeltootmisajal lisandus tartlasest kujundaja Janno Preesalu.
Tartu filmifondile on tänavu toetuse andmiseks Tartu linna eelarves 120 000 eurot. Nüüd said kolm filmi kokku 72 676 eurot.
/nginx/o/2021/04/27/13749453t1h0cee.jpg)