Küsimusi oli seinast seina
Sotsiaalmeedia kaudu küsiti teadlastelt näiteks seda, kuidas on võimalik, et Covid-19-vastane vaktsiin loodi nii kiiresti. Sellele küsimusele vastas Tartu ülikooli funktsionaalse genoomika teadur Erik Abner.
Uued vaktsiinid loodi kiiresti mitmel põhjusel, selgitas ta. Kõige tähtsamad neist olid raha – kui on rohkem raha, julgevad farmaatsiafirmad vaktsiinide arendamisega rohkem riskida – ja bürokraatia vähenemine, tänu millele anti kasutusload kiirendatud korras.
Suur roll on ka pandeemial endal. Eelmise SARSi puhangu järel 2003. aastal hakati Aasias samuti kiiresti uusi vaktsiine tootma, kuid nende katsetusega ei jõutud kaugele. Põhjus oli lihtne: polnud enam nakatunuid, kelle peal uut vaktsiini katsetada – viirus seljatati juba eos rangete karantiinidega.
Praeguses pandeemias on aga miljoneid nakatunuid ja ka avalik huvi, seega oli kümneid tuhandeid katsealuseid lihtne leida ja inimkatsete faasid läbiti kiiremini. Tehnoloogiliselt pole nendes vaktsiinides midagi metsikult uut, need kontseptsioonid on bioloogias juba pikemat aega teada olnud. Pigem pole suudetud neile varem nii kiiresti sedavõrd tõhusat rakendust leida.
Veel küsiti Irja Lutsari möödunud kevade väljaütlemise kohta, kus ta väitis, et viirus on nii väike, et tuleb maskist läbi. Kas viiruseosakesed on nüüd suuremaks muutunud või maskid tihedamaks tehtud?
Tartu ülikooli rakubioloogia teadur Signe Värk vastas, et viirus pole suuremaks kasvanud, küll aga on kasvanud meie teadmised nii sellest, kuidas ta levib, kui ka maskide kaitsevõimest. Viirus levib eelkõige süljepiiskades, mille kinnipidamisel on maskid abiks. Kõik teadlastele esitatud küsimused ja nende vastused on on kõigile lugemiseks Tartu ülikooli kodulehel. LIINA LUDVIG