Päevatoimetaja:
Jens Raavik
+372 739 0371

Kolm naist õpetavad spordivõõraid

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Üks tervisespordipäeva treenereist, füsioterapeut Maarja Pilipenko näitab venitusharjutusi, mida ei saa ühegi treeningu järel alahinnata. «Tark treenimine ei tähenda kunagi eesmärgi poole tormamist, vaid samm-sammult tegutsemist,» rõhutab ta.
Üks tervisespordipäeva treenereist, füsioterapeut Maarja Pilipenko näitab venitusharjutusi, mida ei saa ühegi treeningu järel alahinnata. «Tark treenimine ei tähenda kunagi eesmärgi poole tormamist, vaid samm-sammult tegutsemist,» rõhutab ta. Foto: Margus Ansu

Tervisespordipäevad mittesportlastele ehk neile, kes ei ole viimasel ajal liikumisega tegelnud, võivad olla heaks tõukeks, et kontoritoolil ja diivanil istumisele lõpuks ometi vaheldust leida.

Füsioterapeut Maarja Pilipenko on üks kolmest tervisespordifirma Vireo spetsialistist, kes ootab 4. ja 5. veebruaril Annelinna spordimajja päris uusi, ka spordivõõraid inimesi. Teised kaks, kes rühmi juhendama hakkavad, on füsioterapeudid Merle Leiner ja Maria Suvi.

Treener Maarja Pilipenko sõnul ei maksa karta, et keegi nende tervisespordipäeval millegagi hakkama ei saa.

«Mittevõimekust ei ole olemas,» sõnab ta. «Pigem tuleb mul treenerina olla väga tähelepanelik ning osa inimesi tagasi hoida, sest nii mõnelgi on mälestus heast vormist alles, aga teadmine, et hea vormi taassaavutamine ei tule tormates, vaid ikka samm-sammult, vajab meeldetuletamist.»

Õpetusest oli kasu

Vireo alustas tervisespordipäevadega aasta tagasi kevadel. Siis liitus treeningutega näiteks 29-aastane Merit Helm, kes arvas, et spordiklubide aeroobikastiilid ja lihasharjutusprogrammid on talle liiga hoogsad ning häbenes pisut ka lisakilosid. Sellest kõigest rääkis ta ajaleheloos.

Küsimuse peale, kuidas on tema suhe spordiga nüüd, pärast kümne kuu möödumist, vastab Merit Helm naerdes, et väga hea.

Tollased treeningud on andnud talle tõuke ja motivatsiooni sporti teha ning treenerite individuaalne lähenemine oskused vajaduse korral ise hakkama saada.

Merit Helm ütleb, et kuigi ta Vireo treeningurühmades enam ei käi, sest ajad ei sobinud, liigub ta ikkagi palju – treeneri ülesannet täidab nüüd koer. «Tervis on mul korras ja kilod pigem kaovad kui kogunevad,» rõõmustab ta.

Mittetulundusühingu Vireo juht Merle Leiner lisab, et eelmisel aastal korraldasid nad 20 tervisespordipäeva – nii Tartus, Elvas, Puhjas kui Kambjas. Osales üle 220 inimese.

Tänavu alustatakse veebruaris. Tänu hasartmängumaksu nõukogu rahastusele ei pea osalustasu maksma need, kes on vanemad kui 35 aastat ega ole viimastel aastatel sportinud. «Kuueeurose osalustasu eest saavad rühma tulla teisedki soovijad,» märgib Leiner.

Päev koosneb iga osavõtja tervisliku seisundi hindamisest ja väikesest seminarist, kus õpetatakse valima õiget treeningukoormust. Siis rühmatreeningust, kus kasutatakse koormuse jälgimiseks pulsikellasid, ning lõpuks individuaalsest vestlusest ja nõustamisest.

Keegi näpuga ei näita

Pärast spordipäeva on igal osalejal võimalus otsustada, kus ja kuidas ta soovib jätkata ning kas küsida ka edaspidi individuaalset konsultatsiooni.

«Võib olla kindel, et meie füsioterapeudid ei hakka näpuga vibutama ega süüdistama, et kus te seni olite,» ütleb Merle Leiner. «Me püüame koos inimese endaga üles leida tema vajaduse oma elustiili tervislikumaks muuta. Me ei pea loenguid lihtsalt tervislikust toitumisest ja liikumisest – see jutt on niigi kõigile ammu tuttav.»

Tervisespordi­päevad
• Annelinna spordimajas Tartus Ihaste tee 7.
• 4. veebruaril kell 10.30–14 ja 14.30–18.
• 5. veebruaril kell 10.30–14.
• Eriti oodatud on need, kes ei ole viimastel aastatel regulaarselt sportinud, treenereiks on füsioterapeudid.
• Teave www.vireo.ee.

Märksõnad

Tagasi üles