Eesti linnaruumi rohealade kujundamises mõttelaadi muutust taotleva «Kureeritud elurikkuse» projekti esimese tänavuse ettevõtmisena hakatakse Vabaduse puiestikku rajama salumetsa liikidega linnasalu, et suurendada pargi ruumilist ja liigilist mitmekesisust. Eesmärk on parandada pargi valgustingimusi, luua aasasid ja hõredamaid puistuid ning istutada kevadtalgutel uusi põõsaliike ja rohttaimi.
Salu loomise ettevalmistava tööna langetatakse märtsis üheksa halvas seisus puud ja luuakse parki paremad valgustingimused. Linnamajanduse osakonna arboristi Kaire Zimmeri sõnul oleks puud hooldusraiega eemaldatud projektist sõltumata. «Pea kõik langetatavad puud on kahjustustega ning valguspuuduse tõttu kiduraks jäänud. Mitmed raiutavad puud on teiste varjus kängu jäänud ning neil ei ole välja kujunenud liigiomast dekoratiivset võrakuju,» rääkis Zimmer. Ta rõhutas, et oluline on puud langetada enne lindude pesitsemisaja algust.
Raiutud puude tüved ja oksad jäetakse tulevase metsa aluspinnale lamapuiduna alles. Kuigi maapinnale kõdunema jäetud puit võib esmapilgul olla nii mõnelegi kesklinnas harjumatu vaatepilt, loodavad elurikkuse kuraatorid inimeste mõistvale suhtumisele, sest see mängib uues koosluses olulist rolli. Kõdunev puit saab koduks seentele ja mikroorganismidele, aga ka hiirtele ja siilidele, kel seni pargis eriti kohta ei olnud.
Järgmine samm on istutamistalgud, vabatahtlike abiga on mais plaanis istutada puiestikku uusi rohttaimi ning varjutaluvaid alustaimestiku taimi: harilik sarapuu, mage sõstar, kuslapuu, harilik toomingas, harilik pihlakas, sinilill, ülased, sõnajalad, jänesekapsas. Seal praegu kasvavad rohttaimed, näiteks kevaditi õitsev kuldtäht, jäävad parki alles. Projektis kaasa tegeva bioloogi Mart Meriste sõnul on rohttaimed kavas parki tuua otse loodusest. «Selleks teeme koostööd lähipiirkonna metsaomanikega ja leiame vajalikud taimed raiesmikelt, kust metsaraie tagajärjel alusmetsa liigid paratamatult hukkuksid,» selgitas ta.