Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto
tartu

Kunstimaja näitusi saab enne pikka kinniolekut vaadata veel vaid täna

Puupakkudel on Aivar Rumvolti keraamika. FOTO: Raimu Hanson

Kuigi teisipäeviti on Tartu kunstimaja (Vanemuise 26) näitused huvilistele tavaliselt suletud, on täna erandlik päev ning kell 12–18 saab vaadata kolme näitust. Need on kõikidele vaatamiseks lahti tehtud alles läinud nädala laupäeval.

Monumentaalgalerii väljapanekus saab tutvuda Tartu kunstioksjonil osalevate töödega. Selle on korraldanud Tartu kunstnike liit koostöös galeriiga Art & Tonic. Ka veebiaadressil oksjon.kunstimaja.ee välja pandud 50 teose hulgas on pronksist ja terasest «Ruska». Selle alghinnaks on autor Urmo Teekivi pannud 100 eurot.

«Ruska» tekitab assotsiatsiooni Viljandis vana aasta lõpul ja uue aasta algul vilksamisi näha olnud Jaak Joala monumendiga, milles autor Mati Karmin oli muu hulgas samuti modelleerinud metallist välja ulatuvaid käsi. Urmo Teekivi teos on valminud aastal 2019 ning – nagu on vihjatud oksjoninäituse kataloogis – seda võib tarvitada sõbralikuks nukimüksamiseks.

Urmo Teekivi «Ruska» valmis aastal 2019. FOTO: Raimu Hanson

Kunstimaja suures saalis saab vaadata Jonas Gasiūnase ja Kaido Ole ühist maalinäitust «Jonas & Kaido», mille kuraator on Arvydas Žalpys Kaunasest.

Väljapaneku saatesõnades on öeldud, et leedulane Gasiūnas ja eestlane Ole on mõlemad oma riigi ühed hinnatuimad maalijad, kuid nende looming on väga eripalgeline. Ka inimestena on nad väga erinevad. Kuid midagi nende loojanatuuris ning selles, millise tõsikindlusega nad oma kunstile lähenevad, on siiski sarnast. Seetõttu pole ime, et tegu ei ole kaugeltki esimese näitusega, kus nad koos esinevad.

Kaido Ole maali «Maalikunstniku maja» (vasakul) kõrval on Jonas Gasiūnase «Romantika lõpp». Mõlemad on maalitud möödunud aastal. FOTO: Raimu Hanson

Kunstimaja väikeses saalis on täna enne pikka kinniolekut avatud Kagu-Eesti keraamikute ühisnäitus «Rutiin või rituaal?», kus oma loominguga osalevad Karmen Kevvai, Urve Konksi, Meelis Krigul, Signe Krigul, Helemall Maask, Krista Nagel ja Aivar Rumvolt.

Seesama näitus oli esimest korda vaatajate ees novembrist 2019 jaanuarini 2020 Vana Võromaa kultuurikojas.

Tagasi üles
Back