Tartu maratonil osalenute seast on kümme inimest andnud positiivse koroonaproovi (7)

Eili Arula
, ajakirjanik
Copy
Tartu maratoni 63 kilomeetri pikkusele põhidistantsile startis 2510 suusasõpra.
Tartu maratoni 63 kilomeetri pikkusele põhidistantsile startis 2510 suusasõpra. Foto: Sille Annuk

Täna kella 14 seisuga on teada, et 21. veebruaril Tartu maratoni 63 kilomeetri pikkusel distantsil osalenutest kümme on andnud positiivse koroonaproovi.

Tartu maratoni meditsiinipealik Andras Laugamets selgitas, et sümptomid ilmnesid neil kümnel inimesel vähem kui 48 tunni jooksul pärast maratonifinišit. Siiski meenutas üks positiivse koroonaproovi andnutest, et tundis end juba maratonipäeval veidi kehvasti, kuid palavikku siis veel ei olnud.

Laugamets selgitas, et praegu ei ole põhjust arvata, et need nakatumised on aset leidnud maratonil. «Oleme vaadanud fotosid, praeguseks positiivse koroonaproovi andnud suusatajad ei olnud stardis ega rajal üksteisele lähedal,» sõnas ta.

Kolmel inimesel on nakkusallikas ka teada, seitse inimest ei tea, kust nad nakkuse külge said. «Nad ei teadnud maratonipäeval, et on varem koroonapositiivsega kokku puutunud, ning terviseamet ei olnud neid ka määranud eneseisolatsiooni, seega nad käitusid maratonil õigesti,» lisas Laugamets.

Kui rääkida nakatunutest täpsemalt, siis nende vanus on erinev ja nad elavad eri kohtades. Laugamets sõnas, et nakatunuid on nii alla 20-aastaseid kui ka ligi 50-aastaseid. Nakatunud elavad Tallinnas, Tartus ja Lääne-Virumaal. Nakatunuid oli esimeses viies stardinimekirjas. Tartu maratoni pikale distantsile anti kuus eraldi starti.

Teadaolevalt ei ole praegu ükski maratoni korraldaja koroonaviirusega nakatunud. «Jälgime ka neid, sest paratamatult puutusid nüüdseks positiivse koroonaproovi andnud suusatajad rajal kokku vabatahtlikega, kes töötasid toitlustuspunktides,» selgitas Laugamets.

Põhiliselt tegeleb maratonil osalenud koroonapositiivsete liikumise ja lähikontaktsete väljaselgitamisega terviseamet, kuid ka maratoni meeskond püüab fotode ja stardinimekirjade põhjal võimalikult palju infot saada võimalikest lähikontaktsetest. «Kuna maratonil osaleb palju meeskonnaliikmete tuttavaid, siis paratamatult tuleb juba eraviisilistes vestlustes jutuks, kui keegi on kusagil haigestunud ja siis vahetame infot otse,» sõnas Laugamets.

Tartu maratoni meditsiinipealik rõhutas, et maratonil osalenud nakatunute puhul pole tegu haiguskoldega. Ta selgitas, et nakkuskoldeks saab nimetada olukorda, kus ühes ruumis või ühel üritusel on nakkus levinud vähemalt viiele inimesele. «Praegu on teada, et kolm inimest said nakkuse juba enne maratoni, seitsme puhul pole nakkusallikat olnud võimalik kindlaks teha ning on teada, et nende haigustunnused ilmnesid vähem kui 48 tundi pärast finišit, mis näitab, et viirus on saadud külge kindlasti enne maratonipäeva,» lisas ta.

Tartu maratoni meeskond paneb maratonil osalenud inimestele südamele, et nad läheksid haigussümptomite ilmnemisel proovi andma ning annaksid positiivsest koroonaproovist ka maratoni korraldajatele teada.

Tagasi üles