Linnapea Urmas Klaas: võib-olla peabki linna mõnikord tuhandeks killuks võtma, et see veel tuhat aastat keeks ja elaks

Tartu Postimees
Copy

Tartu linnapea Urmas Klaas Tartu uute aukodanike ja aumärkide kavaleride tunnustamisel vabariigi aastapäeva eelõhtul 2021.

Head tartlased,

auväärsed Tartu linna aumärkide kavalerid,

armas Eesti

Sellised tõsised kriisid näitavad ilmekalt, kui tähtis roll on haridusel, haritusel ja teadusel rasketest kriisidest arusaamisel ja nende lahendamisel.

Me alustasime tänast piduõhtut hümni laulmisega Eesti laulupeo sünnikirikust, Tartu Maarja kirikust. See on kirik, kus esimese laulupeo peaproovis kõlas esmakordselt meie hümn eesti keeles ja eesti meeles. Me alustasime sealt, sest me ehitame seda kirikut taas üles. Tartu vaimus – nii nagu toimub ka tänane Eesti Vabariigi sünnipäevale pühendatud pidulik tseremoonia ülekantuna Eesti Rahva Muuseumist.  

Head sõbrad,

Veel aasta tagasi ei kohanud me üheski pidupäevakõnes märke saabuvast viiruslainest ega ka kõigest sellest, mis juhtuma hakkab. Mitte kellelgi polnud kogemust, veel vähem teadmisi niivõrd paljusid kogukondi ja inimesi puudutavast viirushaigusest. Aga meie kõrval olid inimesed, kes teadsid, kuidas viirusele vastu astuda. Me tegime suurepärast koostööd Tartu ülikooli ja kliinikumi teadlaste ja meditsiinitöötajatega ning kõigi eesliinitöötajatega. Tartu ise oligi eesliinil ja meie teadlastel oli au sel hetkel riigile ja rahvale abiks olla. Oleme selle üle tänulikud ja uhked. Sellised tõsised kriisid näitavad ilmekalt, kui tähtis roll on haridusel, haritusel ja teadusel rasketest kriisidest arusaamisel ja nende lahendamisel. Me nägime, kui hästi suudavad linn ja tema inimesed koos mõtelda ja koos töötada, olles ühtses inforuumis ja mõistmises. Usun, et minu täna öeldud tänuga kõigile suure töö tegijaile eesliinil liituvad kõik tartlased. Tänan südamest.

Head kuulajad,

võiks ju arvata, et koroonakriis pidanuks elu ja elamised, mõtted ja tegutsemised külmutama, kuid Tartule omaselt on see tartlasi hoopis sütitanud. Just sellisest tartulikust kambavaimust sündis ka Tartu autovabaduse puiestee, mis väga kiiresti oma väärtust ja tähendust tõestas ning tekitas tartlaste seas ka elava arutelu linna tuiksoonte ja meie argiste liikumiste üle. Autovabaduse puiestee näitas, et tartlased soovivad rohkem vahetut puudet Emajõe, roheluse ja aktiivsete tegevustega. Soovivad rohelisi liikumisviise, rohelist ümbermõtlemist. Me nägime, et ka tuhandeaastast linna on võimalik korraks lahti võtta ja muuta sellega inimeste vaateid ja harjumusi linnas liigelda. Üksteisega arvestades ja kõik ära mahtudes. Aga võib-olla peabki linna mõnikord tuhandeks killuks lahti võtma, et see veel tuhat aastat keeks ja elaks.   

Ja nii olemegi üksteisega arvestades ja koos tegutsedes järjekordse Eesti aasta lehekülje tegudega täitnud. Tartus on palju sündinud, rääkimata siin läinud aastal sündinud 1248 poisist ja 1284 tüdrukust, kellest paljud ka tartlasteks saavad ja jäävad. Tartlaseks kasvavad. Tartu suurimaks varanduseks ongi inimesed. Eks ole iga verinoor tartlane omamoodi Tartu aukodanik – see keegi, kelle nooruslikus vaikimiseski on suur tõde ja Tartu vaim. Meie tänased aukodanikud ja Tartu tähed rikastavad meie aukodanike ja Tartu tähtede ridu erinevate eluvaldkondade ja elutarkusega. Häid uusi radu teile!

Tartu aktiivne ja elav linnakeskkond, põnevalt arenev linnaruum, kogukondi kaasav ja kõnetav suhtlus on see, mis siia uusi inimesi toob ja neist tartlased teeb. Tartus on üha mõnusam elada. Siin on järjest rohkem rõõmu ja rõõmsat pealehakkamist, lahedat  koostegemiserõõmu. Kes oleks võinud arvata, et keset maailma rusunud viirusepaanikat, hakkab keegi korraldama maailma suurimat autospordivõistlust? Tartu ja meie sõbrad tegid seda. Ja kogu maailm vaatas ja imestas. Kes veel kui mitte Tartu ja tartlased suudavad keset linnasüdant püstitada kogu Eestit vaimustanud uisuväljaku. Meie tegime seda. Autovabaduse puiesteest me juba rääkisime. Rääkimata rohketest festivalidest, kontsertidest ja näitustest, mis kõik suutsid end koroona-aastaga kiiresti kohandada ja turvaliselt oma vana ja uue publiku leida.

Läinud aastasse jääb ka arutelu Tartu Kunstimuuseumi ja Linnaraamatukogu ühishoone – südalinna kultuurikeskuse – ehitamise üle. Me rääkisime paljudega: kogukondade ja huvigruppidega, raamatukogu ja kunstimuuseumi inimestega, kultuuriringkondadega, milline see keskus peaks olema. Saime väärt teadmisi, mille põhjal esitasime oma idee riigi rahastuse saamiseks – meil on hästi läinud, oleme pildil ja meie soovid kõlavad otsustajatele tõsiseltvõetavalt. Ka Euroopa kultuuripealinnaks kandideerimisele eelnes tihe suhtlus linnakodanike ja kogukondadega, ka paarikümne Lõuna-Eesti omavalitsusega, kellelt kõigilt saime tuge ja ideid koostööks ja kokkuhoidmiseks  – mis näitab, et heade linna arvestavate tulemusteni saab vaid pidevalt suheldes ja üksteist ära kuulates. Usun, et aastate pärast südalinna kerkiv Tartu vaimu peakorter ehk südalinna kultuurikeskus on atraktiivne, arhitektuurselt linnasüdant ja loodust arvestav ning parim kodu raamatutele, kunstile ja kultuurile. Ikka eesmärgiga tuua Tartu ja tartlased täiesti uuel tasemel kokku ja suhtlema, osa saama avatud linnasüdamest ja meie rikkast kultuuripärandist.

Olen viimasel ajal sageli Tartu sõpradelt kuulnud lauseid: „teie ikka oskate seal Tartus õiget linna teha“ või „kas te ise ka aru saate, kui ilus teil seal on“. Tartlastena võtame oma Tartu elukeskkonda piisavalt tavalisena, aru saamata, kui eriline meil siin on. Kuid selles toredas harjumises ja argisuses on ka karisid.

Soovin, et Tartu oleks linn, mille elukeskkond ja linnaruum jätavad siia elama üha rohkem inimesi. Et Tartu oleks linn, mis loob meile rohkelt võimalusi oma perede ja töödega tegeleda. See on linn, mis on ühendatud maailma ja maailmakultuuriga. Tartus on aastaringselt põnev ja meie puhas elukeskkond soosib siin kasvamist, õppimist ja töötamist. Ja ikkagi inimesed – inimesed on need, kes loovad linna, millest lugu peetakse ja mida üle ilma teatakse.

Head sõbrad,

mööduv aasta on olnud raske, kuid me oleme imeliselt palju korda saatnud. Eelkõige on meie suurimaks saavutuseks kokku kasvamine ja ühtse vaimu tugevdamine. Seda vaimu läheb meil lähimatel aastatel kõige enam vaja. Hoidkem seda.

Õnnitlen Tartu värskeid aukodanikke ja Tartu Tähe kavalere, head käekäiku ja õnne selle aunimetuse kandmisel.

Head Eesti Vabariigi sünnipäeva.

Elagu Eesti – Elagu Tartu.

Tagasi üles