Rektor Toomas Asser: viimase aasta jooksul oleme hästi näinud, miks vajab üks riik ja ühiskond haritud elanikke

Tartu Postimees
Copy
Tartu ülikooli rektor Toomas Asser ja akadeemiline sekretär Tõnis Karki vabadussõjas langenud üliõpilaste mälestusmärgi juures ülikooli aulas.
Tartu ülikooli rektor Toomas Asser ja akadeemiline sekretär Tõnis Karki vabadussõjas langenud üliõpilaste mälestusmärgi juures ülikooli aulas. Foto: Andres Tennus

Eesti Vabariigi 103. aastapäeva tähistamiseks asetas Tartu ülikooli rektor Toomas Asser koos akadeemilise sekretäri Tõnis Karkiga lilled vabadussõjas langenud üliõpilaste mälestusmärgi juurde Tartu Ülikooli aulas. 

Rektor tuletas meelde, et 103 aastat tagasi ei saanud eestlased asuda oma äsja iseseisvunud riiki kohe üles ehitama, vaid selle nimel tuli esmalt võidelda, omariikluse ideed alles tõestada.

«Tartu Ülikooli üliõpilased olid ühed neist paljudest, kes võtsid noore Eesti Vabariigi iseseisvuse hoidmise eest vastutuse ja läksid oma riigi nimel rindele. Ent ka nüüd, mil võime Eesti iseseisvust endastmõistetavaks pidada, ei peaks oma riigi hoidmine jääma vaid abstraktselt riigi ülesandeks. Viimase aasta jooksul oleme hästi näinud, miks vajab üks riik ja ühiskond haritud elanikke. Iga üksikisiku avarast pilgust sõltub, kuivõrd tajutakse iseenda vastutust riigi hea käekäigu eest,» rääkis Asser. 

«Olukordades, kus riigi toimimine ja turvalisus sõltub enamast kui vaid avatud hoiakust või talupojamõistusest, peab igal riigil olema oma kindel seljatagune, kust küsida parimat võimalikku nõu ja teadmist, kust leida keeruliste teemade selgitajaid ja mõtestajaid. Ma olen väga tänulik kõigile Tartu ülikooli inimestele, kes on eriti viimase aasta jooksul olnud Eesti riigi ja rahva alussambad. Me hoiame Eestimaad ka keerulistel aegadel,» lisas rektor.

Rahvusülikooli tervitab vabariigi aastapäeva puhul Eesti riiki Evald Aava teosega «Me oleme Põhjamaa lapsed,» millele on sõnad kirjutanud Anna Haava. Esitavad Tartu ülikooli akadeemiline naiskoor ja Tartu akadeemiline meeskoor, dirigent Triin Koch.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles