R, 22.09.2023

Karikaturistid joonistasid meelsasti Vend Vahindrat ehk Paljasjalgset Tõnissoni

Raimu Hanson
, ajakirjanik
Facebook
Comments
Gori karikatuur «Tõnissonid pukki!» (Waba Maa, 11. mai 1933). Karl Tennissoni (Tõnissoni) võrdlemine ja kõrvutamine kuulsa nimekaimu Jaan Tõnissoniga oli omal ajal üldlevinud. Siinsel pilapildil kujutatud Tõnissonide hulgas tõmbab karikaturist Gori paralleeli ka endaga – oli ju temagi ristinimi Grigori (hiljem Georg) Tõnisson.
Gori karikatuur «Tõnissonid pukki!» (Waba Maa, 11. mai 1933). Karl Tennissoni (Tõnissoni) võrdlemine ja kõrvutamine kuulsa nimekaimu Jaan Tõnissoniga oli omal ajal üldlevinud. Siinsel pilapildil kujutatud Tõnissonide hulgas tõmbab karikaturist Gori paralleeli ka endaga – oli ju temagi ristinimi Grigori (hiljem Georg) Tõnisson. Foto: Repro

Põltsamaa lossi Meistritemaja galeriis saab veebruari lõpuni vaadata näitust «Las küla koerad hauguvad. Karikatuure Paljasjalgsest Tõnissonist ehk Vend Vahindrast».

Vend Vahindra, kodanikunimega Karl August Tennisson, Lätis tuntud kui Kārlis Tennisons, keda hüüti ka Paljasjalgseks Tõnissoniks (1883-1962) sündis Põltsamaa lähedal Umbusi külas ning oli esimene eestlasest budistlik munk. Tema maine teekond lõppes kodust väga kaugel Birmas, mille ametlik nimi on tänapäeval Myanmari Liidu Vabariik ja kus 1. veebruaril toimus sõjaline riigipööre.

Vend Vahindra ehk Kārlis Tennisonsi aastal 1929 toimunud esinemise plakati ülemine osa.
Vend Vahindra ehk Kārlis Tennisonsi aastal 1929 toimunud esinemise plakati ülemine osa. Foto: Mait Taltsi erakogu

Karikatuuride ja muude visuaalide väljapaneku on koostanud Mait Talts koostöös Kaide Tammeli, Külli Pärteli ja Erelin Kallasega. Mait Taltsi sõnul saab karikatuurinäitusi korraldada nendest isikutest, kes on pälvinud avalikkuse silmis suurt ja püsivat tähelepanu.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles